Batıkent’teki Adnan Kahveci ve Kıvırcık Ali parkları betonlaştırılıyor: “Kamusal yeşil alanlar ticarileştirilemez”

Yenimahalle Belediyesi, Batıkent’te bulunan Adnan Kahveci ve Kıvırcık Ali parklarında ticari yapılaşma için ihaleye çıktı. Mimarlar ve Yenimahalle Kent Konseyi ise bir basın toplantısıyla karara tepki gösterdi

Batıkent’teki Adnan Kahveci ve Kıvırcık Ali parkları betonlaştırılıyor: “Kamusal yeşil alanlar ticarileştirilemez”

Ankara Batıkent’te bulunan Adnan Kahveci ve Kıvırcık Ali parklarında ticari yapılaşma için ihaleye çıkılmasına kent sakinlerinden ve kent hakları savunucularından tepki geldi.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve Yenimahalle Kent Konseyi Gönüllüler Meclisi düzenledikleri ortak basın toplantısı ile pandemi sürecinde taşıdığı önem daha da artan kamusal yeşil alanların yok edilmek istenmesine karşı Yenimahalle Belediyesi’ni geri adım atmaya davet etti.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, ihalenin iptali için belediyeye yazı yazdıklarını, kamusal yeşil alanlarda böyle bir yapılaşmanın ve ticarileşmenin söz konusu olmaması gerektiğini söylediklerini aktardı.

Kendilerine henüz bir yanıt gelmediğini belirten Candan, geri adım atılmadığı takdirde hukuki yollara başvuracaklarını söyledi, yerel yönetimleri kamusal yeşil alanları yok etmeye değil, artırmaya davet etti.

Kent Konseyi projenin karşısında

Yenimahalle Kent Konseyi Kent Gönüllüler Meclisi Başkanı Adnan Güven ise sürecin gelişimine ilişkin bilgi verdi. Güven, 12 Temmuz’da parkta ticari yapılaşma için ihaleye çıkıldığı bilgisini aldıklarını, bunun üzerine semt sakinleriyle bir toplantı düzenlediklerini, 16 Temmuz’da Yenimahalle Belediyesi İmardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Yaşar Neslihanoğlu ile görüşerek taleplerini ilettiklerini, daha sonra mimarlar, şehir plancıları ve harita mühendisleri ile görüştüklerini, 24 Temmuz’da ihalenin iptali için, 29 Temmuz’da da hukuki mücadelede kullanılmak üzere bilgi almak için belediyeye başvurduklarını aktardı.

Yenimahalle Kent Konseyi Kent Gönüller Meclisi Yürütme Kurulu Üyesi Devrim Yardımcı da mahalleye, semte, ilçeye, doğaya, insana ve her türlü canlıya karşı yapılacak uygulamalara karşı olduklarını belirtti, “Kamusal sürece bireyin müdahalesiyle bu yabancılaşma ortadan kaldırılabilir. Demokrasinin yerelleşmenin böyle mümkün olabileceğini düşünmekteyiz. Bu noktada çalışmalara devam edeceğiz” dedi.

Sendika.Org/ Ankara