“Artvin’de vaka sayıları artarken Artvin Valisi sessizliğini koruyor”

Hopa’da son 1 hafta içinde vaka sayılarının artış göstermesine rağmen önlem almayan Artvin Valisi ve Hopa Kaymakamına tepki gösteren Hopa Halkevi Yönetim Kurulu açıklama yaparak somut adımlar atılmasını talep etti

“Artvin’de vaka sayıları artarken Artvin Valisi sessizliğini koruyor”

Artvin Hopa’da koronavirüs vakaları artarken, vali ve kaymakamın sessizliğini koruması ve önlem almaması tepkilere neden oldu. Mayıs ayı içerisinde gelen yurttaşların tarama yapılmadan kente alınması vaka sayılarının artmasına neden oldu.

Konuya ilişkin Doğu Karadeniz Halkevleri’nin açıklamada şehir dışından gelen vatandaşlara test ve sağlık taraması yapılması önerisi karşılık bulmadı. Artvin Valisi ve Hopa Kaymakamının uyarıları dikkate almayarak ve bugün vaka artışındaki sonuçların ortaya çıkmasına neden olduğunu belirten Halkevleri, yaptıkları açıklama ile kent yöneticilerini önlem almaya çağırdı.

Halka sürekli sosyal mesafe, temizlik uyarısı yapan ancak bu kurallara uymayarak toplu veda yemeklerine katılan Hopa Kaymakamı’nın ailesiyle birlikte karantinada olduğunu belirten Hopa Halkevi, “Gerek kurban bayramı esnasında gerekse bayram sonrası görev ve sorumluluklarını yerine getirmeyerek önlem almayan yetkililer vaka sayısının sadece Hopa’da 50 sayısını aşmasının ardından önleyici tedbirlerden bahsetmekte ancak önleyici tedbirleri almamaya devam etmektedir” dedi.

Halk sağlığını nasıl korumayı hedefliyorsunuz?

Hopa Halkevi yönetimi, açıklamalarında kent yöneticilerine şu soruları yöneltti:

 • Vaka artışından sonraya almaya çalıştığınız ancak sadece göz boyamak için yapılan önlemlerle Halk sağlığını nasıl korumayı hedefliyorsunuz?
 • Covid-19 testi pozitif çıkan vatandaşlarımızın temas ettiği kişilere COVID-19 testi neden uygulanmamaktadır?
 • Kentteki vaka sayısı ve karantinada olan kişi sayısını açıklamaktan neden çekiniyorsunuz?
 • Artvin ili genelinde COVID-19 nedeniyle tedavi gören devlet yetkilisi ve sağlık çalışanı sayısı kaçtır?
 • Günlerdir halkın toplu olarak kullandığı alanlar üzerinden virüsün yayıldığını söyleyen yetkililer neden bu yerlerle ilgili bir yaptırım uygulamıyor?

Alınan önlemlerin virüsün yayılmasını engellemekte yetersiz kaldığını belirten Halkevleri, açıklamalarında şu talepleri sıraladı:

 • Bu süreçte virüsün yayılımını azaltmak ve toplu olarak yan yana gelmeyi engellemek açısından düğün, nişan, canlı müzik gibi etkinlikler iptal edilerek düğün sahipleri ve işyeri sahiplerinin ekonomik kaybı “Biz Bize Yeteriz” Kampanyasında toplanan paralar ile Kaymakamlık tarafından karşılanmalıdır.
 • Sağlık Bakanlığının yeterli ekipman ve koşulları sağlamamasından kaynaklı hastanemizde sağlık çalışanları enfekte olmaktadır.
 • Bundan dolayı Sağlık çalışanlarımızın ihtiyacı olan gerekli ekipmanlar sağlanmalı ve sağlıklı çalışma koşulları yaratılmalıdır.
 • Şehir dışından ilçemize gelen vatandaşlarımız tespit edilerek COVID-19 testi uygulanmalıdır.
 • Maske ve dezenfektan temininde zorluk yaşayan vatandaşlara maske ve dezenfektan temini Belediye ve Kaymakamlık tarafından ücretsiz olarak derhal sağlanmalıdır.
 • Bunun sağlanması için tepeden inen görsellik içeren çalışmalar değil somut adımlar atılması gerekmektedir.

Halk sağlığını korumak için somut önlemler gereklidir. Mahalle mahalle, sokak sokak, hane hane, uyarı ve bilgilendirmeler bir an önce yapılmalı pozitif vakalarla teması olan vatandaşlarımız karantina altına alınarak teste tabi tutulmalıdır. Tüm bunlar yapıldığı takdirde Hopa daha güzel günleri görecektir.

Sendika.Org