Antep Düğün Katliamı’nın 4. yıldönümü: “IŞİD’e destek olanlar ortaya çıkarılmadı”

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Adalet Komisyonu, Antep Düğün Katliamı’nın yıldönümünde yaptığı açıklamada “Cezasızlık ve sanıkları kollama politikası ile gerçek sorumluların ortaya çıkmaması için verilen çaba, Antep Düğün Katliamı davasında adalet talebinin halen devam ettiğinin göstergesidir” dedi

Antep Düğün Katliamı’nın 4. yıldönümü: “IŞİD’e destek olanlar ortaya çıkarılmadı”

20 Ağustos 2016’da Antep’te IŞİD tarafından bir düğüne düzenlenen ve 40’ı çocuk 56 kişinin hayatına mâl olan bombalı saldırının dördüncü yıldönümü.

HDK Adalet Komisyonu, katliamın yıldönümüne ilişkin yapığı açıklamada “Antep’te düğüne yapılan bu saldırı 5 Haziran Amed, 20 Temmuz Suruç Katliamı ve 10 Ekim Ankara Gar Katliamı’nın devamı, cezasızlık politikasının bir sonucudur” dedi.

“Göstermelik sanıklar ile yargılama sürdü”

Antep Düğün Katliamı’na ilişkin görülen davayı hatırlatan ve gerçek sorumluların yargılanmadığını belirten HDK Adalet Komisyonu, açıklamada şunları kaydetti:

Katliamdan Türkiye halklarını, çocuklarımızı koruyamayan devlet, katliam davasını ‘güvenlik’ gerekçesi ile ailelerden ve davayı takip eden avukatlardan kaçırmaya çalışmış, Kayseri’ye taşımıştır. Tüm katliam davalarında izlenen yol izlenmiş göstermelik sanıklar ile yargılama sürmüş ve cezalar verilmiştir. Uzun süre gizli ve erişilmez tutulan soruşturma sürecinin başından davanın sonuçlanmasına kadar maddi gerçeğe ulaşmak için yapılan hukuki talepler mahkeme tarafından yeterince dikkate alınmamıştır.

“IŞİD’e destek olanlar ortaya çıkarılmadı”

Antep Düğün Katliamı davasında da tıpkı Suruç ve Ankara katliam davalarında olduğu gibi katliama göz yumanlar, önlem almayanlar ve IŞİD’e destek olanlar ortaya çıkarılmamıştır” diyerek devam eden HDK Adalet Komisyonu, Türkiye’deki hapishanelerde binlerce hasta tutsak tahliye olmadığı halde IŞİD hücre evinde yakalanan ve Antep Düğün Katliam davasında yargılanan bir IŞİD’linin sağlık durumundan ötürü tahliye edildiği hatırlatıldı.

HDK Adalet Komisyonu, “cezasızlık ve sanıkları kollama politikası ile gerçek sorumluların ortaya çıkmaması için verilen çabanın” Antep Düğün Katliamı davasında adalet talebinin halen devam ettiğinin göstergesi olduğunu belirterek sözlerini şöyle sonlandırdı:

Katliam failleri yargılanmalı, göz yuman, önlem almayan herkes yargı önüne çıkarılmalıdır. Adalet talebini sahiplendiğimizi belirtiyor, yitirdiklerimizi bir kez daha saygı ile anıyoruz. Antep Düğün Katliamı İçin Adalet Herkes İçin Adalet!

Ne olmuştu?

Antep’in Şahinbey ilçesine bağlı Beybahçe mahallesinde 20 Ağustos 2016 tarihinde bir düğüne yönelik düzenlenen intihar saldırısında 40’ı çocuk 56 kişi yaşamını yitirmiş, onlarca kişi de yaralanmıştı.

IŞİD tarafından üstlenilen saldırıya ilişkin görülen dava “güvenlik” gerekçesiyle Gaziantep’ten Kayseri 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ne taşınmıştı. 10’u tutuklu 12 sanığın yargılandığı davanın, 18 Mart 2019 tarihinde görülen 7’nci duruşmasında karar çıkmıştı.

8 sanığa “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçundan birer kez, ölen 57 kişi için ise “tasarlayarak adam öldürme” suçundan 57’şer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilirken mahkeme, sanıklara ayrıca “yaralama” suçundan 18’er yıl hapis cezası vermişti.

Sanıklardan Yunus Sarı ve Enes Karataş’a ise “terör örgütü üyeliği” suçundan 9’ar yıl hapis cezası verilirken, tutuksuz yargılanan Fadile Cabael ve Hamza Çalıkuşu ise beraat etmişti.

Davanın avukatları, yedi duruşma boyunca yaptıkları tüm taleplerin mahkeme heyeti tarafından reddedilmesine, dosyanın, anayasada yer alan “insanlığa karşı işlenen suç” kapsamında ele alınmamasına ve MİT’in saldırıyla ilgili istihbari bilgilere sahip olduğunun açığa çıkmasına rağmen hiçbir kamu görevlisinin yargı önüne çıkartılmamasına tepki göstermişti.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur