“Antalya’da PCR testi pozitif çıkan hasta sayısı 70 ile 100 arasında, temaslılara test yapılmıyor”

Koronavirüs vaka sayıları günlerdir binin altına düşmüyor. İktidarın turizmi önceleyen kararıyla birlikte normalleşme sürecinin ardından sahil kentleri yerli ve yabancı turistlerle doldu. Antalya Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Nursel Şahin, koronavirüs salgınıyla ilgili olarak Antalya’daki durum hakkında bilgi verdi

“Antalya’da PCR testi pozitif çıkan hasta sayısı 70 ile 100 arasında, temaslılara test yapılmıyor”

Koronavirüs vaka sayıları günlerdir binin altına düşmüyor. İktidarın turizmi önceleyen kararıyla birlikte normalleşme sürecinin ardından sahil kentleri yerli ve yabancı turistlerle doldu. Antalya Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Nursel Şahin, koronavirüs salgınıyla ilgili olarak Antalya’daki durum hakkında bilgi verdi.

Akdeniz Manşet gazetesinde yayımlanan Esra Altunkes’in özel haberine göre Prof. Dr. Nursel Şahin, “Pandeminin başlangıcında hasta sayısında bir artış yaşanmıştı ama Antalya kendini en iyi koruyan illerden birisi olmuştu. Günlük hasta sayımız 20-30 sayılarını geçmiyordu. Toplamda 300-500 arasında hastamız vardı. Ancak AVM’lerin, kafe ve restoranların açılmasıyla, bayramda normalleşmenin hızla gündeme sokulmasıyla şehirlerarası ulaşımın açılmasıyla, yazlıkçılar ve turistlerin gelmesiyle ciddi bir temas alanı toplumda genişledi ve hastalık sayılarımızda ne yazık ki artış var” dedi.

PCR testi pozitif çıkan hasta sayısı 70 ile 100 arasında

Şu anda denetim mekanizmasının da zayıfladığını ifade eden Prof. Dr. Nursel Şahin, yetkililerden bilgi alamadıklarını kaydetti. Şahin, Antalya’daki vaka sayıları hakkında şunları söyledi:

Kendi üyelerimizden aldığımız bilgilere göre, Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 300 hastaya PCR testi yapılıyor. 70-100 arasında hasta tespit ediliyor. Üniversite hastanesinde günlük 100 test yapılıyor, her gün 15-20 arasında yeni hasta tespit ediliyor. Kepez Devlet Hastanesi’nde de günde 100-200 arasında başvuru olduğunu ve 20 ila 30 arasında hasta tespit edildiğini duyuyoruz. Ortalama olarak PCR testi pozitif çıkan hasta sayısı 70 ila 100 arasındadır. Buradaki en önemli sorun ise, Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde servislerde doluluk vardır. Yoğun bakımlarda çok fazla doluluk yoktur, 20 civarında bütün yoğun bakımlarda hastamız var. 5 civarı da entübe hastamız var.

Temaslıların da PCR testi yapılmıyor

Test yapma koşullarına sınır getirildiğini anımsatan Şahin, “Yani daha az sayıdaki insana test yapıyoruz. Ateşi ve birkaç belirtisi olmadan test yapmıyoruz. Hastaların büyük çoğunluğunu da genel durumu iyiyse, gençse ve akciğerindeki tutulumu çok fazla değilse evlerine gönderiyoruz. Bunun için hastanelerde yatanlardan çok sayıda insan şu an evlerinde izole olarak hastalığını geçiriyor” diye devam etti.

Palyatif bakım merkezlerinde 100 kadar hastanın karantinada tutulduğuna dair söylentiler olduğunu ifade eden Şahin sözlerini “Hastaları eve gönderiyoruz. Bu doğru bir uygulama hastanedeki tıkanmaları önlemek açısından. Fakat bu sayılara ulaşamıyoruz. Temaslıların da PCR testi yapılmıyor. ‘Ben şu kişiyle temastaydım’ denildiği anda test yapılmıyor. Biz Antalya’da gerçek hasta sayısını bilemiyor, doğrulatamıyoruz. Pandeminin başlangıcından daha ileri bir seviyeye geldiğimizi söylememiz lazım” diye sürdürdü.

“Ankara ve Konya’da vakalar patladı”

Prof. Dr. Nursel Şahin, “Anadolu’daki hastalık sayısı şu an patlamış durumda. İstanbul’dan ve büyük kentlerden bütün Anadolu’ya hastalığı yaymış olduk. Ankara ve Konya’da inanılmaz bir hasta sayısı var. Konya ilinde çok hasta varken, Konya’daki bütün hastaneler ve yoğun bakımlar doluyken Antalya’nın buradan etkilenmemesi mümkün değil. Özellikle Kurban Bayramı’ndan sonra, nişandı, düğündü, asker uğurlama merasimlerinden sonra bu sayıların 10 gün sonra çok daha artacağı konusunda endişeliyiz. Sadece maske ve mesafeyi vatandaşa söyleyip, onları bireysel tutumlarına bırakarak sağlık ve salgın yönetimi olamaz. Toplum sağlığı tamamen devletin sorumluluğundadır” diye konuştu.

“Günlük hasta sayılarının 2 binleri bulacağı kaçınılmaz”

Özel okulların açılacağına işaret eden Prof. Dr. Şahin, bu koşullarda okulların açılmasının çok uygun olmadığını düşündüğünü ifade etti. Şahin sözlerini şöyle sonlandırdı:

Günlük hasta sayılarının 2 binleri bulacağı ve bu 2 binli sayıların üzerine çıkacağı kaçınılmazdır. Ankara Tabip Odası (ATO), Ankara’daki vahim tabloyu açıkladı. Pandemi hastanelerinde yoğun bakım ünitelerinin yüzde 100 doluluğa ulaştığını, diğer hastanelerde de benzer sorunlar yaşandığını belirten ATO, Ankara’da günlük koronavirüs pozitif vaka sayısının bine yaklaştığını bildirdi. Bakanlıkta 900’lerdeki sayıyı binin üzerine çıkarmak zorunda kaldı. Erzurum, Rize velilerimiz kendi kentindeki önlemleri almak için sayıları açıklamak zorunda kaldı. Var olan verileri gizlemenin hiçbir yararı yok. Gerçekleri gizleyemeyiz. Şayet önlemler alınmazsa başlangıçtaki sert önlemlere dönmek zorunda kalabiliriz. Biz Eylül ayında 2. dalgayı bekliyorduk hala 1. dalganın en yüksek 2. pikini yapacağız diye değerlendiriliyor. Eylül ve Ekim ayında bir de grip salgını gelecek bizim sağlık sistemimizi daha da zorlayacak.

Sendika.Org