Ankara’da 7 hastanenin yoğun bakımı tamamen doldu, şehir hastanesine bir günde 1600 kişi başvurdu

ATO Genel Başkanı Vedat Bulut kentte 7 hastanede yoğun bakım servislerinin tamamen dolduğunu, ATO Yönetim Kurulu üyesi Ali Karakoç ise Ankara Şehir Hastanesi’ne bir günde 1600 kişinin başvurduğunu aktardı. Hekimler, böyle gittiği takdirde sağlık kuruluşlarının hizmet veremez hale geleceği ve ölümlerin artacağı uyarısı yaptı

Ankara’da 7 hastanenin yoğun bakımı tamamen doldu, şehir hastanesine bir günde 1600 kişi başvurdu

Fotoğraf temsilidir

İktidarın tedbirleri gevşetmesinin ardından koronavirüs vaka sayısının hızla arttığı ve hastanelerin alarm verdiği Ankara’da hekimlerden kaygıyı artıran bir açıklama daha geldi.

Evrensel’e konuşan Ankara Tabip Odası (ATO) Genel Başkanı Dr. Vedat Bulut, kentte 7 hastanenin yoğun bakım servislerinin tamamen dolduğunu, böyle devam ederse yoğun bakımlık birçok hastanın yaşamını yitireceğini söyledi.

Pandemide birinci dalganın ikinci pikinin görüldüğünü belirten Bulut, “Ankara’da 15 bin 100 hasta var. 8 bin 500’ü evde takip ediliyor. Aile hekimleri bunları telefonla kontrol ediyor. Aile hekimlerinin iş yükü bakımından bu kontrol mümkün değil” dedi.

ATO Yönetim Kurulu üyesi Ali Karakoç da Ankara’da son bir hafta vaka sayısındaki artışın sürdüğünü ifade etti ve çarpıcı bilgiler verdi:

Son aldığımız verilere göre, Ankara Şehir Hastanesi’ne bir günde 1600 kişi başvurdu. Yenimahalle Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde hasta sayısı 460. Bu sayılar katlanarak artıyor. Böyle giderse Ankara’da sağlık kuruluşları hizmet veremez hale gelecek, sağlık sistemi çökecek.

Aynı zamanda acil tıp teknisyeni de olan SES Ankara Şube Yöneticisi Canberk Akkuş ise acil çalışanlarına artık semptom göstermedikçe test yapılmadığını aktardı.

İlgili haberler:

Sendika.Org/ Ankara