72 barodan ortak açıklama: “Hatay Barosu Başkanı Av. Ekrem Dönmez’in yanındayız”

72 baro, Hatay Barosu Başkanı Av. Ekrem Dönmez’in kimlik ibraz etmediği gerekçesiyle gözaltına alınmasını kınayarak sorumluların yargılanmasını istedi

72 barodan ortak açıklama: “Hatay Barosu Başkanı Av. Ekrem Dönmez’in yanındayız”

72 baro başkanlığı, Hatay Barosu Başkanı Av. Ekrem D��nmez’in kimlik ibraz etmediği gerekçesiyle gözaltına alınmasına tepki gösterdi.

Emniyet Genel Müdürlüğü ve tüm ilgilileri, “Biz devletiz” diyen polisin hukuka aykırı tavrını görmezden gelen açıklamaları nedeniyle kınayan barolar, sorumlular hakkında adli ve idari yaptırım uygulanmasını istedi.

HATAY BAROSU BAŞKANI AV. DÖNMEZ’E ‘KİMLİK GÖSTERMEME’ GÖZALTISI: “SAVUNMAYI SUSTURMA ÇABASI VİDEODA!”

Baroların konuya ilişkin yazılı açıklaması şöyle:

Yasaya, ahlaka ve insanlık onuruna aykırı bir şekilde Dönmez’in gözaltına alınmasına tanıklık edildiği belirtilen açıklamada, Dönmez’in hukuksuz durdurma, kimlik sorma ve gözaltı işlemi yapan memurlar hakkında şikâyette bulunduğu ve sürecin tüm baro başkanları tarafından titizlikle takip edileceği kaydedildi.

29 Temmuz 2020 tarihinde, kendisinden kimlik isteyen polislere işlemin dayanağını soran Hatay Baro Başkanımız Av. Ekrem Dönmez’in, yasaya, ahlaka ve insanlık onuruna aykırı bir şekilde gözaltına alınmasına tanıklık ettik. Bu tanıklığı ise yaşananların olay anında kaydedilmesi ve sosyal medyadan paylaşılmış olması mümkün kılmıştır.

“Kimlik sorması için kanunun aradığı koşullar oluşmalıdır”

Olay sonrasında yapılan açıklamalar gösteriyor ki;

olay anına ilişkin görüntüler olmasa idi, türlü gerçek dışı tutanaklar bugün polis memurları tarafından kendi aralarında imzalanarak işleme konulacak ve medyaya servis edilecekti.

Nitekim yaşanan hukuk dışı olay görüntüler ile sabit ve bu kadar aleniyken bile, çeşitli yayın organlarınca gerçek saptırılarak vatandaşa servis edilmekten geri kalınmamıştır.

Hatay Baro Başkanımızın basın toplantısında değinmiş olduğu üzere, mevcut mevzuat gereğince; kolluk kuvvetlerinin yolda, kafede, lokantada sıradan bir vatandaşa durdurma işlemi yapması ve kimlik sorması için kanunun aradığı koşullar oluşmalıdır. Genel uygulama dışında kimlik sorabilmesi için, işlemi yapan polis memurunda o kişiye ilişkin makul bir şüphenin oluşması şarttır. Ailece halka açık bir işletmede yemekte olan başkanımıza karşı böyle bir şüphenin oluşmadığı açıktır.

“Süreci titizlikle takip edeceğiz”

Genel bir uygulamanın mevcudiyeti halinde ise bu işleme dayanak bir karar bulunması şarttır. Video görüntülerinde sabit olduğu üzere, başkanımız da ısrarla ve sabırla polis memurlarına bu yasal dayanağı görmek istediğini belirtmektedir.

Kolluk görevlileri ise kararı göstermek yerine; kendilerini devlet memuru değil de “devletin ta kendisi” olarak gördüklerini beyan ederek başkanımızı gözaltına almışlardır.

Gözaltı işlemi sonrasında serbest bırakılan Hatay Baro Başkanımız,  hukuksuz durdurma, kimlik sorma ve gözaltı işlemi yapan memurlar hakkında şikâyette bulunmuş olup,  soruşturma süreci tüm baro başkanlarımızca titizlikle takip edilecektir.

“Emniyet Genel Müdürlüğü’nün açıklaması ibretlik”

Ne vahimdir ki, Hatay Emniyet Müdürünce başkanımıza geçmiş olsun denileceği yerde “ne vardı, kimliğini gösterseydin” şeklinde serzenişte bulunulmuştur.

Yine Emniyet Genel Müdürlüğü’nün açıklaması da ibretliktir. EGM, yapılan hukuksuzluk için özür dileyeceğine, sahadaki polis memurunun olay günü sarf ettiği  ‘biz devletiz!’ sözüne adeta arka çıkmış; Anayasa ve kanunları yok sayarak, yapılan hukuksuz işleme kılıf uydurmak amacıyla olayla ilgisi dahi olmayan bir yönetmeliği işlemin ana unsuru olarak gösterebilmiştir. 

Hiçbir biçimde kabul edilemez nitelikteki bu açıklamalar; kolluk güçlerinin hukuka aykırı davranışları sürdürmek konusundaki cüreti nereden aldıklarını göstermesi bakımından da ibretliktir.

“Sorumlular derhal görevden alınsın”

Tüm bu yaşananlar sonucunda; emniyet teşkilatı içinde Anayasamızda belirtilen ve Devletimizin temel nitelikleri arasında yer alan hukuk devleti kavramına bağlılıktan çok, polis devleti gibi bir fiili oluşuma ve bunun getirdiği ‘ben yaptım, oldu!’ anlayışına yönelindiğini bir kez daha müşahede etmiş olduk.

Baro başkanları olarak bizler, yılmadan ve usanmadan polis devletinde değil, hukuk devletinde yaşadığımızı ve yapılan tüm hukuksuzlukların karşısında olduğumuzu bugüne kadar haykırdık ve haykırmaya da devam edeceğiz.

Bu vesile ile Emniyet Genel Müdürlüğü’nü ve tüm ilgilileri ‘biz devletiz’ diyen kişinin hukuka aykırı tavrını görmezden gelen açıklamaları nedeni ile kınadığımızı belirterek; hukukun gereklerini yerine getirmeleri ve sorumluları derhal görevden alarak, haklarında soruşturma açmaları gerektiğini bildiriyoruz.

Yaşanan olay nedeni ile avukat ya da baro başkanı olduğunu söylemeye gerek duymayarak sıradan bir vatandaşın kolluk kuvvetleri karşısında yaşadığı mağduriyeti resmeden ve vatandaşın haklarını öğrenmesine vesile olan Hatay Baro Başkanımız Av. Ekrem Dönmez’e teşekkür ediyor, her koşulda yanında olduğumuzu imzalarımız ile beyan ediyoruz.

Açıklamada imzası bulunan 72 baro şöyle:

 1. Adana Barosu Başkanlığı
 2. Adıyaman Barosu Başkanlığı
 3. Afyonkarahisar Barosu Başkanlığı
 4. Ağrı Barosu Başkanlığı
 5. Aksaray Barosu Başkanlığı
 6. Amasya Barosu Başkanlığı
 7. Ankara Barosu Başkanlığı
 8. Antalya Barosu Başkanlığı
 9. Ardahan Barosu Başkanlığı
 10. Aydın Barosu Başkanlığı
 11. Artvin Barosu Başkanlığı
 12. Balıkesir Barosu Başkanlığı
 13. Bartın Barosu Başkanlığı
 14. Batman Barosu Başkanlığı
 15. Bilecik Barosu Başkanlığı
 16. Bingöl Barosu Başkanlığı
 17. Bitlis Barosu Başkanlığı
 18. Bolu Barosu Başkanlığı
 19. Burdur Barosu Başkanlığı
 20. Bursa Barosu Başkanlığı
 21. Çanakkale Barosu Başkanlığı
 22. Denizli Barosu Başkanlığı
 23. Diyarbakır Barosu Başkanlığı
 24. Düzce Barosu Başkanlığı
 25. Edirne Barosu Başkanlığı
 26. Erzurum Barosu Başkanlığı
 27. Eskişehir Barosu Başkanlığı
 28. Gaziantep Barosu Başkanlığı
 29. Giresun Barosu Başkanlığı
 30. Gümüşhane-Bayburt Bölge Barosu Başkanlığı
 31. Hakkari Barosu Başkanlığı
 32. Isparta Barosu Başkanlığı
 33. İstanbul Barosu Başkanlığı
 34. İzmir Barosu Başkanlığı
 35. Kahramanmaraş Barosu Başkanlığı
 36. Karabük Barosu Başkanlığı
 37. Kars Barosu Başkanlığı
 38. Kastamonu Barosu Başkanlığı
 39. Kayseri Barosu Başkanlığı
 40. Kırıkkale Barosu Başkanlığı
 41. Kırklareli Barosu Başkanlığı
 42. Kırşehir Barosu Başkanlığı
 43. Kilis Barosu Başkanlığı
 44. Kocaeli Barosu Başkanlığı
 45. Konya Barosu Başkanlığı
 46. Kütahya Barosu Başkanlığı
 47. Malatya Barosu Başkanlığı
 48. Manisa Barosu Başkanlığı
 49. Mardin Barosu Başkanlığı
 50. Mersin Barosu Başkanlığı
 51. Muğla Barosu Başkanlığı
 52. Muş Barosu Başkanlığı
 53. Nevşehir Barosu Başkanlığı
 54. Niğde Barosu Başkanlığı
 55. Ordu Barosu Başkanlığı
 56. Osmaniye Barosu Başkanlığı
 57. Sakarya Barosu Başkanlığı
 58. Samsun Barosu Başkanlığı
 59. Siirt Barosu Başkanlığı
 60. Sinop Barosu Başkanlığı
 61. Sivas Barosu Başkanlığı
 62. Şanlıurfa Barosu Başkanlığı
 63. Şırnak Barosu Başkanlığı
 64. Tekirdağ Barosu Başkanlığı
 65. Tokat Barosu Başkanlığı
 66. Tunceli Barosu Başkanlığı
 67. Trabzon Barosu Başkanlığı
 68. Uşak Barosu Başkanlığı
 69. Van Barosu Başkanlığı
 70. Yalova Barosu Başkanlığı
 71. Yozgat Barosu Başkanlığı
 72. Zonguldak Barosu Başkanlığı

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur