437. F Oturması: “Hasta mahpus Süreyya Bulut serbest bırakılsın”

İHD İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu 437. F Oturması'nı gerçekleştirerek Bakırköy Kadın Kapalı Hapishanesi’nde tutulan Süreyya Bulut'un serbest bırakılmasını istedi. Oturumda, COVID-19 pandemisi süresince hapishanelerin durumuna da dikkat çekildi

437. F Oturması: “Hasta mahpus Süreyya Bulut serbest bırakılsın”

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu 437. F Oturması’nı gerçekleştirerek Bakırköy Kadın Kapalı Hapishanesi’nde tutulan Süreyya Bulut’un serbest bırakılmasını istedi.

Oturumda, COVID-19 pandemisi süresince hapishanelerin durumuna da dikkat çekildi. Hapishanelerde önlemler alınmadı, tedaviye erişim hakkı oldukça kısıtlandı. Oturumda hapishanelerde yaşanan kısıtlamalar şöyle ifade edildi:

Bu olumsuz tabloya bir de;  görüş, mektup ve sosyal aktivite haklarının kısıtlanması,  tecridi derinleştiren uygulamalar ve hak gaspları eklenmiştir. Pandemi bahanesiyle ilk olarak aile ve avukat görüşleri yasaklanmış, “normalleşme tarihi olarak belirtilen 1 Haziran’dan itibaren ayda bir defa tek kişi ile görüş ve Ağustos ayında ise ayda iki defa ancak sadece birinci derece akrabalarla kapalı görüş hakkı verilmiştir.

Komisyonda gönüllü olarak görev alan bir avukat “Bakırköy Kadın Kapalı Hapishanesi’nde görüş sırasında maske eldiven takılması uyarıları yazılı olarak var ama mahpusa maske de, eldiven de verilmiyor” dedi.

Bulut için okunan açıklamayı Meral Nergis Şahin ve Mehmet Acettin okudu. 1994 yılında ağır yaralı olarak gözaltına alınan ve 16 gün boyunca emniyette işkence uygulanan Bulut için komisyona verilen bilgiye göre, tüberküloz hastalığından dolayı ilaç tedavisi devam etse de pandemi döneminde kontrollerinde aksamalar oldu ve hastalığının gerektirdiği yeterli besine ulaşamadı, ailesi ile görüştürülmedi. Normalleşme süreciyle birlikte durum nispeten düzelmiş olsa da Süreyya Bulut’un sağlık durumu giderek daha da bozulmakta.

Açıklama şu ifadelerle son buldu:

İnsan hakları savunucuları olarak; vücudunda bulunan şarapnel parçalarının yol açtığı ağır sağlık sorunları yanında, ileri derecede Tüberküloz ve  Wernicke Korsakoff Sendromu rahatsızlıkları bulunan, görme yeteneğini tamamen kaybetme riski yaşayan ve bu ağır hastalıkları nedeniyle “hapiste kalamaz” raporu verilen Süreyya Bulut’un, tedavi hakkına erişimine yönelik kısıtlamalara son verilmesini ve serbest bırakılmasını istiyor,  S��reyya Bulut nezdinde tüm hasta mahpuslar serbest bırakılsın diyoruz.

Sendika.Org