Video ne kadar güzel bir alet değil mi: Kepez Belediye Başkanı “Arazilerden kesinti yapılmayacak” sözlerini inkar etti ama…

Antalya Kepez'de kentsel dönüşüm projesi alanına giren yurttaşların arazilerinden DOP (Düzenleme Ortaklık Payı) kesintisi yapıldı. 2016 yılındaki toplantıda kesinti yapılmayacağını söyleyen başkan sözlerini inkar etti. Antalya Halkevleri toplantıda çekilen video ile yanıt verdi

2B kanunu olarak bilinen 6292 sayılı kanunun çıkmasından sonra orman sınırları dışına çıkarılan arazileri kullanan köylülere ve gecekonduculara satışı ile ilgili süreçte birçok sorun yaşanmıştı.

Antalya da bu sorunları en çok yaşayan şehirler arasında yer alırken, köylülerin, gecekonducuların sert muhalefeti ve direnişleri yaşanmıştı. Antalya’da hak sahibi halkın mücadeleleri sonucu AKP iktidarı geri adım atmış, ülke çapında bütün hak sahiplerini kapsayan birçok iyileştirici kazanım sağlanmıştı.

Sorunlar hala bitmedi

4 Aralık 2016’da Kepez belediyesi hazırladığı bir imar planını referanduma sunmuş büyük bir oy oranı ile imar planı değişikliği kabul edilmişti. Bu referandum hazırlanırken imar planına halkı ikna etmek için toplantılar düzenlenmişti. Referandum sonucunda kabul edilen imar planı değişikliği yürürlüğe konuldu.

Antalya Halkevleri’nden konuya ilişkin yapılan açıklamada, Başkan Hakan Tütüncü’nün, toplantılarda verdiği sözleri tutmadığı belirtildi.

Halkevleri tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler yer verildi:

Kepez Belediye başkanı Hakan Tütüncü, geçtiğimiz 2 Temmuz’da yaptığı açıklamada “Mahallelerimizde yaptığımız konuşmalarda ‘Bu broşürleri mutlaka saklayın, günün birinde bir olumsuzluk yaşanırsa bu broşürle bizden hesap sorun’ dedik. Bugün iftihar ettiğim bir husus var. Bugün, bu broşürden 1 milim bile sapma göstermedik” demektedir. Tütüncü, imar kesintisi yapıldığı yönündeki eleştirilere ise ‘Bu imar uygulamasında yasal imar kesinti oranı yüzde 44,8’dir. Biz şu kadar imar kesintisi yapacağız, diye bir taahhütte bulunmadık’ demektedir.

Başkanın sözlerini inkar etmesine 25 Kasım 2016 tarihinde imar tanıtım toplantısında çekilen bir video ile yanıt veren Halkevleri,  “Bu toplantıda biz Halkevcilerde vardık ve çeşitli sorularda sormuştuk. Tütüncü, o zaman imar kesintisi yapılmayacağını söylemiş, yeşil alan içinde kalan yurttaşlarımızın da tapu haklarını aynı şekilde alacağını beyan etmiştir. O günkü vaatlerden 1 milim mi geri adım atılmıştır yoksa 1 kilometre mi? Kamuoyunun takdirine bırakıyoruz” dedi.

Plan bölgesinde 200 metrekare büyüklüğünde yüzlerce arsa bulunduğunu ve yarıya yakın kesinti yaparak yurttaşların evsizleştirilmeye çalışıldığını söyleyen Halkevleri, “Halkın barınma hakkı yok sayılmaktadır. Kepez halkı yalnız değildir ve hakkını alana kadarda mücadelesini sürdürecektir” dedi.

Sendika.Org