Van Gölü’nde batan mülteci teknesinde hayatını kaybedenlerin sayısı 19’a yükseldi

Van Gölü’nde batan teknedeki mültecileri arama kurtarma çalışmaları kapsamında altı mültecinin daha cansız bedenine ulaşıldı. Böylece hayatını kaybedenlerin sayısı 19’a yükseldi

Van Gölü’nde batan mülteci teknesinde hayatını kaybedenlerin sayısı 19’a yükseldi

Van’ın Gevaş ilçesine bağlı Altınsaç Mahallesi’nden Van Gölü’ne açıldıktan bir süre sonra batan ve 11 gün sonra 106,5 metre derinlikte bulunan tekneden mülteci cenazelerini çıkarma çalışmaları sürüyor.

Çarpanak Adası açıklarında Jandarma, Su Altı Arama Kurtarma (SAK), Jandarma Arama Kurtarma (JAK), Emniyet Müdürlüğü, AFAD, UMKE ve sağlık ekipleri, 4 sonar ve 4 ROW cihazıyla batan teknenin bulunduğu bölgede, çalışmalarını sürdürüyor.

Sabah saatlerinde bölgede üç mültecinin cansız bedenini bulan ekipler, devam eden çalışmalarda teknedeki üç kişinin daha cenazesine ulaştı.

Böylece hayatını kaybedenlerin sayısı 19’a yükseldi.

Ne olmuştu?

Gevaş ilçesine bağlı Altınsaç Mahallesi’nde tekneleriyle 27 Haziran’da Van Gölü’ne açılan Sedat ve Medeni Akbaş’tan uzun süre haber alınamaması üzerine mahalle muhtarı güvenlik güçlerine kayıp ihbarında bulunmuştu.

Bunun üzerine İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığına ait gece görüşlü termal kameralı helikopter, İHA ve botlarla göl ve çevresinde arama çalışması başlatılmış ancak teknenin izine rastlanmamıştı. Uzun süren çalışmaların ardından tekne, 8 Temmuz’da Çarpanak Adası açıklarında 106,5 metre derinlikte bulunmuştu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise teknede 55-60 mültecinin olduğunu belirterek 11 kişinin gözaltına alındığını ve ilgili köyün muhtarının açığa alındığını açıklamıştı. Olayın ardından gözaltına alınan 5 kişi tutuklanmıştı.

İlgili haberler:

Sendika.Org