Van Gölü’nde batan mülteci teknesinde hayatını kaybedenlerin sayısı 11’e yükseldi

Van Gölü’nde 9 gün önce batan teknedeki mültecileri arama kurtarma çalışmaları kapsamında iki kişinin daha cansız bedenine ulaşıldı. Böylece hayatını kaybedenlerin sayısı 11’e yükseldi

Van Gölü’nde batan mülteci teknesinde hayatını kaybedenlerin sayısı 11’e yükseldi

Van’ın Gevaş ilçesine bağlı Altınsaç Mahallesi’nden Van Gölü’ne açılan ve bir daha haber alınamayan teknenin bulunması için ekipler bugün (6 Temmuz) sabah saatlerinde yeniden çalışmalara başladı.

VAN GÖLÜ’NDE BATAN MÜLTECİ TEKNESİ: TEKNEDE 55-60 KİŞİ VARDI, 6 KİŞİNİN CANSIZ BEDENİNE ULAŞILDI

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, Van Gölü yüzeyinde Jandarma, JAK, Emniyet Müdürlüğü, AFAD, UMKE ve sağlık ekipleri çalışma yürütüyor. Deniz Kuvvetlerinden bir ekibin de dahil olduğu çalışmalarda, 4 sonar ve 4 ROW cihazıyla suyun altı taranıyor. Diğer ekipler de havadan, karadan ve göl yüzeyinde arama faaliyetlerini sürdürüyor.

Teknenin izine rastlanmadı

Van Gölü’nün tamamında yapılan arama çalışmalarında ROW cihazlarıyla 200 metre derinliğe kadar inen ekipler, dünden bu yana 2 kişinin daha cansız bedenine ulaştı. Şu ana kadar 11 kişinin cesedi bulundu ancak tekneye dair bir ize rastlanmadı.

Olumsuz hava koşulları nedeniyle suyun bulanık olmasının arama çalışmalarını olumsuz etkilediği, cihazların net görüntü alamadığı bildirildi.

5 kişi tutuklandı, 17 şüpheli aranıyor

Van Valiliği’nden yapılan açıklamada, gölün Tatvan kesiminde su yüzeyinde yabancı uyruklu olduğu değerlendirilen iki kişinin cansız bedenlerine ulaşıldığı bildirildi.

Şu ana kadar 11 kişinin cansız bedenine ulaşıldığı belirtilen açıklamada, güvenlik güçlerince gerçekleştirilen çalışmalarda 5 şüpheli tutuklandı, 3’ü adli kontrolle 7 zanlı serbest bırakıldığı kaydedildi.

3 şüphelinin gözaltı sürecinin devam ettiği olayla ilgili 17 zanlının yakalanması için çalışmalar sürüyor.

Ne olmuştu?

Gevaş ilçesine bağlı Altınsaç Mahallesi’nde tekneleriyle 27 Haziran’da Van Gölü’ne açılan Sedat ve Medeni Akbaş’tan uzun süre haber alınamaması üzerine mahalle muhtarı güvenlik güçlerine kayıp ihbarında bulunmuştu.

Bunun üzerine İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığına ait gece görüşlü termal kameralı helikopter, İHA ve botlarla göl ve çevresinde arama çalışması başlatılmış ancak teknenin izine rastlanmamıştı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise teknede 55-60 mültecinin olduğunu belirterek 11 kişinin gözaltına alındığını ve ilgili köyün muhtarının açığa alındığını açıklamıştı. Olayın ardından gözaltına alınan 4 kişi tutuklanmıştı.

Sendika.Org