Uğur Konfeksiyon’da 96 işçide koronavirüs tespit edildi: “Patronun tüm işçilere test yaptırma gibi bir sorumluluğu yok”

Başakşehir İkitelli Organize Sanayi Bölgesi'nde bulunan Uğur Konfeksiyon'da iki hafta içinde 96 işçide koronavirüs tespit edildi. 556 işçinin çalıştığı İkitelli Şubesi'nde günde 5 ile 15 işçi hastaneye başvurarak test yaptırıyor

Uğur Konfeksiyon’da 96 i��çide koronavirüs tespit edildi: “Patronun tüm işçilere test yaptırma gibi bir sorumluluğu yok”

Başakşehir İkitelli Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Uğur Konfeksiyon’da iki hafta içinde 96 işçide koronavirüs tespit edildi. 556 işçinin çalıştığı İkitelli Şubesi’nde günde 5 ile 15 işçi hastaneye başvurarak test yaptırıyor.

Devrimci Tekstil İşçileri Sendikası (DEV TEKSTİL) İstanbul Temsilciliği artan vakalar ve alınmayan tedbirler nedeniyle Sağlık Bakanlığına ve Çalışma Bakanlığı İstanbul Rehberlik ve Teftiş Grup Başkalığı’na dilekçe ile başvurdu.

“Patronun tüm işçilere test yaptırma gibi bir sorumluluğu yok”

DEV TEKSTİL’in başvurusunun ardından Sağlık Bakanlığı’nda bir yetkili sendikayı aradı ve yapılabilecek bir şey olmadığını, semptomlar gösteren işçilerin hastaneye gitmesi gerektiğini, fabrika patronun tüm işçilere test yaptırmak gibi bir zorunluluğu olmadığını belirtti. Ayrıca Sağlık Bakanlığı yetkilisi kendi sorumluluklarını üstünden atarak Çalışma Bakanlığı ile iletişim kurulmasını söyledi.

“Fabrika patronu Murat Balkuv ve fabrika yöneticileri yeterli tedbirleri almıyor”

DEV TEKSTİL’in verdiği dilekçede fabrikadaki koşullar şu ifadelerle aktarıldı:

COVID-19 vakalarının fabrikada artmasına rağmen fabrika patronu Murat Balkuv ve fabrika yöneticileri yeterli tedbirleri almıyorlar. Fabrikada bulunan bölümlerde dezenfektanların işçiler tarafından boş olduğu söyleniyor. Ayrıca işçilere hijyenik ve yeterli maske dağıtımı da gerçekleştirilmiyor. Fabrika yönetimi dokuma bölümünde sağlıksız koşullarda üretilen maskeler işçilere dağıtmakla yetiniyor. Her işçiye 3’er tane verilen maskelerin 3 ay boyunca kullanılması isteniliyor. Vaka sayılarındaki yüksek artışa rağmen hiçbir bölümde karantina uygulanmadığı gibi günlük 12 saat çalışma uygulanıyor. Vaka sayılarının bu kadar arttığı bir fabrikada alınabilecek en iyi önlem bütün işçilerin ücretli izine çıkartılarak karantina koşullarının sağlanmasıdır.

“Tüm işçiler 14 gün ücretli izne çıkarılsın”

Sendikanın talepleri ise şu şekilde sıralandı:

  1. Vaka sayılarındaki artışın açığa çıkardığı tablo gereği tüm işçiler 14 gün ücretli izne çıkarılmalıdır,
  2. Fabrikada işçilerin bağışıklığını güçlendirecek çalışma saati uygulanmalı, fazla mesailer yasaklanmalıdır. Karantina sürecinin tamamlanmasının ardından bilimsel olarak en uygun çalışma süresi olan 6 saatlik çalışma uygulanmalıdır.
  3. Öğlen yemeğinde besin değeri yüksek ve bağışıklığı güçlendirecek yemekler hazırlanmalıdır,
  4. Dezenfekten, güvenli mesafe, eldiven, maske vb. kullanılması sağlanmalıdır ve denetlenmelidir,
  5. En fazla 2 saatte bir işçiler havalandırmaya çıkarılmalı, fabrika ortamının hava sirkülasyonu sağlanmalıdır,
  6. Daha fazla kar elde etmek için fabrika patronu ve yönetimine gerekli cezai ve idari yaptırım uygulanmalıdır,
  7. Servis, yemekhane, ara dinlenme alanları salgın koşullarına göre düzenlenmeli ve tuvalet vb. alanlarda gerekli hijyen koşulları sağlanmalıdır,
  8. Fabrika patronu ve yönetiminin işçilerin işçilere uyguladığı tuvalet, lavabo vb. kısıtlaması salgınla mücadelede dezavantaj yaratmaktadır. Bu gibi uygulamaların sonlandırılması sağlanmalıdır.

Sendika.Org