Sosyal medyaya sansür yasası geçti: Yeni düzenleme neler getiriyor?

AKP ve MHP'nin sosyal medya sansürü yasası kabul edildi. Sosyal ağ sitelerine zorunluluklar getiren yasa, içeriklerin engellenmesinin yanı sıra tamamen kaldırılmasını da öngörüyor

Sosyal medyaya sansür yasası geçti: Yeni düzenleme neler getiriyor?

AKP ve MHP’nin sosyal medya sansürünü kapsayan “İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” Meclis’ten geçti.

Sosyal Medya sitelerine Türkiye’de temsilcilik açma ve Türkiye’deki kullanıcıların verilerini burada bulundurma gibi zorunluluklar getiren yasa, sosyal medyada üretilen içeriklerin sansürlenmesi, içerik engellemesinin yanı sıra içeriklerin tamamen kaldırılması kararlarını da içeriyor.

Yasa ile sosyal medya yeniden düzenleniyor

Düzenlemeyle, suç oluşturan kısmi içeriğin çıkarılmasının mümkün olduğu durumlarda, erişimin engellenmesi kararı yerine içeriğin çıkarılması kararının verilmesi imkanı sağlanıyor.

Kanun kapsamında verilen idari cezalar muhatabın yurtdışında bulunması halinde Bilgi teknoloji ve İletişim Kurumu tarafından bildirilecek.

Yer sağlayıcılık bildiriminde bulunmayan veya bu kanundaki yükümlülüklerini yerine getirmeyen yer sağlayıcı hakkında 100 bin TL’den 1 milyon TL’ye kadar para cezası verilecek.

Türkiye’den günlük erişimi 1 milyondan fazla olan yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcı Türkiye’de temsilci bulunduracak.

Temsilci belirleme ve bildirme yükümlülüğünü yerine getirmeyen sosyal ağ sağlayıcısına, BTK bildiriminden itibaren 30 gün içinde bu yükümlülüğün yerine getirilmemesi halinde sosyal ağ sağlayıcısına 10 milyon lira idari para cezası verilecek.

Bu cezanın tebliğ edilmesinden 30 gün sonra yükümlülüğün yerine getirilmemesi halinde idari para cezası 30 milyon lira olacak. İkinci kez verilen idari para cezası tebliğinden 30 gün içinde yükümlülük yerine getirilmediği takdirde sosyal ağ sağlayıcısı reklam vermesi yasaklanacak. Cezanın bir sonraki aşaması ise sosyal ağ sağlayıcısına bant genişliğinin yüzde 50 daraltılması olacak.

Kişilerin sosyal ağ sağlayıcısına başvurmaları halinde, başvurudan 48 saat içinde olumlu veya olumsuz cevap vermek zorunda kalacak.

Para cezaları bir yıl içinde tekrarlanması halinde cezalar bir kat arttırılarak uygulanacak ve bu hüküm 01 Ekim 2020 tarihinden itibaren geçerli olacak.

Ayrıca mahkeme kararı olmaksızın sosyal ağ sağlayıcılarına başvuran kişilere 24 saat içerisinde olumlu olumsuz dönüş yapma zorunluluğu getirildi.

AKP geçmişini temizlemeye çalışıyor

Düzenlemenin getirdiği “unutulma hakkı” ile AKP geçmişte çıkan haberlere de sansür uygulayabilecek. Kişilik haklarına saldırı, iftira, hakaret gibi nedenlerle içeriğin engellenmesi veya çıkarılmasının yanı sıra kişilerin isminin geçtiği ve “kişilik haklarına saldırı” olarak nitelendirdiği paylaşımlar arama motorlarında görünmeyecek.

Daha önceki uygulamalarda URL ve site engelleme gibi işlemlerle uygulanan sansür mekanizması, artık içeriklerin tamamen kaldırılmasına olanak sağlıyor.

Sendika.Org

 

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur