Sendika.Org erişime engelleneli 5 yıl oldu: Anayasa Mahkemesi’nin “açılsın” kararı uygulanmıyor

Sendika.Org'un erişime engellenmesinin üzerinden tam 5 yıl, Anayasa Mahkemesi'nin "açılsın" diye karar almasının üzerinden 136 gün geçti. AKP iktidarı sosyal medyayı kısıtlayacak yeni bir yasal düzenlemeyi Meclis'ten geçirmekle uğraşırken, Sendika.Org alan adı üzerindeki erişim engeli Anayasa Mahkemesi kararına rağmen hala kaldırılmış değil

Sendika.Org erişime engelleneli 5 yıl oldu: Anayasa Mahkemesi’nin “açılsın” kararı uygulanmıyor

Sendika.Org ilk olarak 25 Temmuz 2015’te, AKP’nin tek parti iktidarı için gerekli milletvekili çoğunluğunu yitirdiği 7 Haziran 2015 seçimlerinin ardından başlatılan şiddet ortamına paralel olarak erişime engellendi. Ancak farklı alan adları kullanarak yayınını kesintisiz olarak sürdürdü.

İlk erişim engelinin ardından sendika.tv adresi, sonra da sendika1.org, sendika2.org… şeklinde ardışık olarak ilerleyen alan adları kullanıldı.*

5651 sayılı yasaya dayanılarak, herhangi bir “suç konusu içerik” belirtilmeden getirilen topyekûn erişim engelleri, 10 Ekim Katliamı, HDP’li belediye başkanlarına ve HDP eş başkanlarına yönelik operasyonlar gibi pek çok kritik olayın öncesi ve sonrasında gerçekleşti.

Sendika.Org özellikle 16 Nisan Anayasa Değişikliği Referandumu sürecinde günlük hale gelen erişim engelleriyle karşı karşıya kaldı, engelleme sayıları bir rekora ulaşınca Guinness Rekorlar Kitabı’na başvurmuştu.

Baskılar erişim engelleri ile sınırlı kalmadı; Sendika.Org ofisine polis baskınları, editörlerin gözaltına alınması, sayısız soruşturma, dava ve cezalar eşliğinde sürdü.

Ancak Sendika.Org yayını kesintisiz olarak sürdürüldü. Toplamda 62 kez erişime engellenen Sendika.Org her erişim engeli için ayrı ayrı dava süreçleri başlattı, Anayasa Mahkemesi’ne 17 ayrı başvuruda bulunurken, AYM’nin 4,5 yıl boyunca karar açıklamaması nedeniyle de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) de başvurdu.

AİHM başvurusunun gündeme gelmesi üzerine, Anayasa Mahkemesi 11 Mart’ta karar alıp, 2 Mayıs’ta da bu kararı yayımlamış, Sendika.Org’un erişime engellenmesi ile ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine hükmedip, yeniden yargılama yapılmasını ve tazminat ödenmesini istedi.

ANAYASA MAHKEMESİ: SENDİKA.ORG’UN ERİŞİME ENGELLENMESİ İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ İHLALİDİR

6000 TL’lik tazminat ödendi ancak Sendika.Org’a yönelik erişim engeli 5. yılını doldurur, Anayasa Mahkemesi kararının yayımlanmasının üzerinden 84 gün geçerken Gölbaşı Sulh Ceza Hakimliği hâlâ kararın gereğini yerine getirip Sendika.Org alan adı üzerindeki erişim engelini kaldırmış de��il.

Aralık 2017’de CHP’li milletvekillerinin Wikipedia ve Sendika.Org’a yönelik sansürleri TBMM gündemine taşıması üzerine, dönemin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Aslan, Sendika.Org’a yönelik sansürü “çocuk pornosuna karşı mücadele” ile gerekçelendirmeye çalışmış, tepkiler üzerine Sendika.Org’dan özür dilemişti.

Sendika.Org’un engelli koşusu

* Alan adındaki sayı bir tür sayaç işlevi gördüğü, ancak örneğin sendika1.org alan adı birinci değil üçüncü adresi ifade ettiği için, bir süre sonra kafa karışıklığını gidermek adına iki sayı atlanarak yeni adrese taşınıldı ve alan adındaki sayı “Kaçıncı adres?” sorusunun doğru yanıtı haline geldi. Yani şu anda kullanılan sendika63.org alan adı, 62 erişim engelinin ardından sitenin taşındığı 63. adres anlamına geliyor.

Sendika.Org