Oya Ersoy, Dardanel’in “toplama kampı” uygulamasını Meclis gündemine taşıdı

HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy, Dardanel şirketinin Çanakkale’deki fabrikasında COVID-19 salgınını bahane ederek işçileri 14 gün boyunca fabrika sahasında ve konaklama alanlarında gözetimli karantinaya almasını Meclis gündemine taşıdı

Oya Ersoy, Dardanel’in “toplama kampı” uygulamasını Meclis gündemine taşıdı

Dardanel Gıda’nın Çanakkale’de bulunan fabrikasında koronavirüs (COVID-19) vakalarına rastlanmasının ardından fabrika yönetimi tüm çalışanların 14 gün fabrika sahasında ve konaklama alanlarında gözetimli karantinaya alınacaklarını açıklamıştı. Karar, Çanakkale Valiliği İl Umumi Hıfzısıhha Kurulu tarafından alınmıştı.

DARDANEL İŞÇİYİ FABRİKAYA KAPATTI: “İŞÇİNİN SAĞLIĞINI ‘DÜŞÜNEN’ İDARE İŞÇİYİ KAPALI DEVRE SİSTEMDE ÇALIŞTIRACAK”

HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy, konuyu Meclisi gündemine taşıyarak, “Dardanel şirketinin yaptığı açıkça İş kanunu ihlal etmek, uluslararası çalışma kurallarını hiçe saymaktır. Yapılan bu uygulamanın hiçbir izahı olmadığı gibi, kişinin kendi rızası dışında tutuluyor olması da insan haklarına aykırı ve uyulması gereken evrensel tüm kurallarının da ihlalidir” dedi.

“’Kapalı sistem çalışma’ diye bir mekanizma yok”

Dardanel şirketinin işçilerin sağlığının korunması bahanesiyle işçilerin izinlerinin iptal ederek ve karantinaya alarak çalışmak durumunda bırakması angarya çalıştırma kapsamına girmektedir” diyen Ersoy, sözlerini şöyle sürdürdü:

İş Kanunu, İSİG Kanunu ve Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nda ‘kapalı sistem çalışma’ diye bir mekanizma bulunmamaktadır. ‘Kapalı sistem çalışma’ terimi zararlı maddelerle ilgili işlerin kapalı devre sistemler içinde yürütülmesiyle ilgili İl Sağlık Müdürü daha önce uygulandığını söylemiş olmasına rağmen bu bilginin kaynağı belirsizdir.

Oya Ersoy

COVID-19 bahane edilerek işçiler fabrikada zorla tutulup çalışmaya zorlanıyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın derhal bu konuya dair soruşturma başlatması gerekiyor” diyen Ersoy, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yanıtlanması istemiyle şu soruları yöneltti:

  1. Dardanel şirketinin işçilere uyguladığı fabrika sahasında zorunlu karantina uygulaması iptal edilecek midir?
  2. İş Kanunu, İSİG Kanunu ve Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nda yer almayan “kapalı sistem çalıştırma” uygulamasına ilişkin Dardanel şirketine cezai yaptırım uygulanacak mıdır?
  3. 6331 sayılı İSİG Kanunu işçilere “ciddi ve yakın tehlike” durumunda “işten kaçınma hakkı” veriyorken hangi gerekçe ile işçilere 3150 TL para cezası uygulanacaktır?
  4. İl Sağlık Müdürlüğü’nün daha önce uygulandığını söylediği “kapalı sistem çalıştırma” hangi şirketlere uygulanmıştır?
  5. Dardanel şirketinin işçilerin konaklaması için ayarlamış olduğu mekânlar ve yemekhaneler Bakanlığınız tarafından denetlenmiş midir?
  6. İşçilerin sağlığının korunacağı öne sürülerek uygulanan zorunlu karantinanın işçilerin sağlığını tehdit edeceğini düşünmüyor musunuz?

Sendika.Org