ODTÜ’nün Kıbrıs Kampüsü’nde yaz okulu ücreti Ankara’ya göre 10 kat fazla

ODTÜ yaz öğretimi ücretlerinde kredi başına indirim uygulama kararı aldı. Ancak bu karar Ankara'da bulunan kampüsünde uygulanırken, Kıbrıs'ta tam tersi olarak yaz öğretimi ücretlerine zam yapıldı. Kıbrıs yönetimi öğrencilerden kredi başına 520 TL talep etti

ODTÜ’nün Kıbrıs Kampüsü’nde yaz okulu ücreti Ankara’ya göre 10 kat fazla

Pandemide eğitimlerini online olarak sürdüren üniversitelerin bahar dönemi kapandı. Yaz öğretimlerini de online biçimde yürüteceğini açıklayan üniversitelerde kayıt dönemi başladı. İTÜ gibi kimi üniversiteler yaz öğretimi ücretlerine zam yaparken, ODTÜ gibi kimi okullar da yaz öğretimi ücretlerinde indirime gitti.

Kampüs farklı üniversite aynı

ODTÜ yaz öğretimi ücretlerinde kredi başına indirim uygulama kararı aldı. Ancak bu karar Ankara’da bulunan kampüsünde uygulanırken, Kıbrıs’ta tam tersi olarak yaz öğretimi ücretlerine zam yapıldı. Oysa geçtiğimiz dönem ister Kıbrıs’ta ister Ankara’da olsun öğrencilerin kredi başına ödediği miktar aynıydı.

Pandemi dolayısıyla Ankara Kampüsü’ndeki kredi başına ücret 72 TL’den 50 TL’ye düşürülürken, Kıbrıs Kampüsü’ndeki kredi başına ücret 520 TL’ye çıkarıldı. Bu haliyle Ankara Kampüsü’ndeki indirimle birlikte aradaki fark 10 katına çıktı.

“ODTU Kuzey Kıbrıs Kampüsü öğrencine kulak ver”

Öğrenciler bu ücret sistemine isyan ederken şöyle bir açıklama paylaştılar:

Okulumuzun bizlere öğrenci değil müşteri olarak muamele göstermesinden bıkmış durumdayız. ‘Biz bir aileyiz’ vurgusu devamlı yapılsa da ne yazık ki özellikle bu pandemi sürecinde okulumuzdan hiçbir destek göremedik, bu sebeple hakkımızı arıyoruz.

Sendika.Org