Merkez Bankası faiz kararını değiştirmedi: “Faiz indirmek yok mu artık?”

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantısının ardından faiz kararı açıklandı. Karara göre TCMB faiz kararını değiştirmedi. PPK, son faiz indirimini 21 Mayıs’ta yapmıştı

Merkez Bankası faiz kararını değiştirmedi: “Faiz indirmek yok mu artık?”

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısının ardından faiz kararı açıklandı. Karara göre TCMB faiz kararını değiştirmedi. PPK, son faiz indirimini 21 Mayıs’ta yapmıştı. Bu tarihte politika faizi 50 baz puan (yarım puan) düşürülmüştü. MB’nin son 11 toplantısından 9’unda faiz indirimi yapıldı.

“Toparlanmaya ilişkin belirsizlikler yüksek seyrediyor”

PPK’nin yayımladığı açıklamada normalleşme adımlarıyla üçüncü çeyrekte “kısmi toparlanma sinyallerinini” gözlendiğine ancak yine de belirsizliklerin yüksek seyrettiği ifadesi yer aldı.

Açıklama şu ifadelerle sürdü:

Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler genişleyici parasal ve mali adımlar atmaya devam etmektedir. Salgın hastalığın sermaye akımları, finansal koşullar, dış ticaret ve emtia fiyatları kanalıyla oluşturmakta olduğu küresel etkiler yakından takip edilmektedir. İktisadi faaliyette kademeli normalleşme adımlarıyla birlikte Mayıs ayında başlayan toparlanma güç kazanmaktadır. Salgın hastalığa bağlı gelişmelerin Türkiye ekonomisi üzerindeki olumsuz etkilerinin sınırlandırılması amacıyla yakın dönemde uygulamaya konulan parasal ve mali tedbirler, ekonominin üretim potansiyelini destekleyerek finansal istikrara ve iktisadi faaliyetteki toparlanma sürecine katkı yapmaktadır. Turizm gelirlerinde salgın hastalığa bağlı olarak gözlenen düşüşe rağmen seyahat kısıtlamalarının hafifletilmesiyle kısmi bir iyileşme beklenmektedir. Mal ihracatındaki toparlanma ve emtia fiyatlarının düşük seviyeleri önümüzdeki dönemde cari işlemler dengesini destekleyecektir.

“Faiz indirmek yok mu artık?”

İktisatçı ve yazar Mustafa Sönmez faizlerde değişikliğe gidilmemesi konusunda, “Faiz indirmek yok mu artık?” diye sordu. Sönmez karara ilişkin, “Yüzde 13 enflasyon terbiyevi olmuş gibi. Ama bu halde bile 4-5 puan negatif faiz durumu var” yorumunda bulundu.

Sönmez, haftalık Menkul Kıymet İstatistikleri için de “Bu hafta da 240 milyon dolar çıkmış, çoğu hisse senedinden. Hiç gelen yok, her hafta birileri kaçıyor” ifadelerini kullandı.

Sendika.Org