Mehmet Barlas, dış borç yükü ve pandemi yıkımını işaret etti: “Ağırlık koymak isteyenler, çözüm için kafa ve çenesini yormalı”

Sabah’ın Ankara Temsilcisi Okan Müderrisoğlu’nun ekonomideki olumsuz gelişmelerden söz edip sonbaharı işaret etmesinin ardından aynı gazetenin başyazarı Mehmet Barlas da biriken dış borç ve pandeminin yarattığı yıkımın öncelikli sorun olduğunu söyleyerek “Türkiye siyasetine ağırlıklarını koymak isteyenler, gerçek gündemdeki sorunlara çözüm üretmek için kafalarını ve çenelerini çalıştırmalıdırlar” dedi

Mehmet Barlas, dış borç yükü ve pandemi yıkımını işaret etti: “Ağırlık koymak isteyenler, çözüm için kafa ve çenesini yormalı”

Berat Albayrak’ın dümeninde olduğu ekonomi yönetiminin geçici çözüm çabalarının sonuç vermemesiyle birlikte daha sık dillendirilmeye başlanan olumsuz senaryolar iktidar medyasına da yansımıştı.

Sabah gazetesi Ankara Temsilcisi Okan Müderrisoğlu, 28 Temmuz tarihli yazısında “Pusudaki piyasa oyuncularının, ekonomiyi enfekte etmek üzere sonbahara ayarlı, tehlikeli varsayımlarını da açıklayalım” diyerek krizin yeni bir dalgası için tarih vermişti.

ABD Başkanlık seçimi, COVID-19’da ikinci dalga beklentisi, Türkiye’nin net rezerv seviyesi, turizm gelirlerinde sert düşüş, enflasyon, faiz artışını zorlayabilecek gelişmeler, dış borç ve enerji faturası gibi faktörleri aynı negatif ortak paydada buluşturan anlayışın piyasayı zehirlediğini iddia eden Müderrisoğlu, “Bakan Albayrak, iletişim yönetimini kendisi tasarladığı için bulaşıcılığı giderek artan bu odakların izolasyonu beklenen hızda olmuyor” sözleriyle mesaj vermeyi de ihmal etmemişti.

Ekonomiye ilişkin eleştiri ve uyarı içeren bir yazı da Sabah gazetesi başyazarı Mehmet Barlas’tan geldi.

“Türkiye’nin siyaset ve düşünce hayatının en hastalıklı kesimi ‘gerçek gündem’in ne olduğunu anlamayanlardır” diyerek yazısına başlayan Barlas, gerçek gündemin başlıklarını Amerikan seçimleri, koronavirüs, Libya-Suriye ve ekonomi olarak sıraladı.

Barlas şöyle devam etti:

Ekonominin gerçek gündemini herhalde 500 milyar dolara yakın dış borçlar ve koronavirüs salgını sonrasında bunalıma düşen kesimlerin sorunları öncelikle oluşturuyor. Laiklik ve hilafet benzeri konulara takılıp, bunları köpürtmenin gerçek gündemle ilişkisi yoktur.

Özetle Türkiye siyasetine ağırlıklarını koymak isteyenler, gerçek gündemdeki sorunlara çözüm üretmek için kafalarını ve çenelerini çalıştırmalıdırlar. Aksi halde laf ebesi olmaktan öteye gidemezler.

Sendika.Org