Meclis’te “çoklu baro” görüşmeleri: “Tiran” diyen Şık’a, “Erdoğan’a hakaret” iddiasıyla uyarma cezası

“Çoklu baro” düzenlemesini de içeren kanun teklifinin görüşüldüğü TBMM Genel Kurulu’nda tansiyon yükseldi. Bağımsız Milletvekili Ahmet Şık ile AKP’li Bülent Turan arasında tartışma yaşanırken, Meclis Başkanvekili Celal Adan, “Tiran” diyen Şık için iki birleşim Meclis’ten çıkarma cezası teklif edeceğini söyledi. Adan daha sonra “grup başkanvekilleriyle yapılan görüşme ve savunmadaki tutumu göz önüne alarak” uyarma cezası verdiğini açıkladı

Meclis’te “çoklu baro” görüşmeleri: “Tiran” diyen Şık’a, “Erdoğan’a hakaret” iddiasıyla uyarma cezası

AKP-MHP’nin “çoklu baro” düzenlemesini de içeren kanun teklifinin TBMM Genel Kurulu’ndaki görüşmeleri devam ediyor. Teklif üzerine konuşmalara geçilmeden önce, muhalefet partilerinin milletvekilleri teklifin Anayasa’ya aykırı olduğunu belirterek “Anayasa’ya aykırılık” tartışması açılmasını istedi. Meclis Başkanvekili Celal Adan ise tartışma açılmasına gerek görmediğini belirtti.

Daha sonra teklif üzerine söz alan muhalefet partileri eleştiri ve itirazlarını dile getirdi. Muhalefet partilerinin yoğun katılım sağladığı Genel Kurul’da AKP’nin katılımının ise düşük olduğu görüldü.

MECLİS’TE “ÇOKLU BARO” TEKLİFİ GÖRÜŞMELERİ HDP’NİN PROTESTOSUYLA BAŞLADI

HDP’li Beştaş: “Barolar parçalanacak”

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, teklifin yargı bağımsızlığını ve tarafsızlığını savunan “son kale” olan baroların lağvetmeyi amaçladığını söyledi.

AKP’nin hukuksal denetim mekanizmasından kurtulmak istediğini amaçladığını ifade eden Beştaş, “Barolar insan hakları, hukukun üstünlüğü ve özgürlükleri Avukatlık Kanunu’ndan ve Anayasa’dan kaynaklı savunma görevleri ve hakları olduğu için bu konuda ciddi bir çalışma yürütüyorlar, ciddi bir çaba içindeler. Bu, aynı zamanda, iktidarın denetlenmesidir; işte bu, aynı zamanda, denetlenmekten kaçıştır. Şimdi ne oluyor? Barolar parçalanacak, böl-parçala-yönet politikası burada da aynen geçerli” dedi.

Tahir Elçi ve Selçuk Kozağaçlı’ya atıf

Beştaş, tutuklu ÇHD Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı ve katledilen Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’yi andığı konuşmasında şunları söyledi:

Selçuk Kozağaçlı ve ÇHD’li avukatlar için bir mahkeme tahliye kararı veriyor ve ertesi gün kendisine giden bir talimatla verdiği tahliye kararını geri alıyorsa o heyet bağımsız olamaz, mümkün değil. Tahir Elçi’yi hepimiz hatırlayalım lütfen, devletin barolara bakış açısını görmek için maalesef bir örnek. Muhalif olmanın hak ve özgürlük savunmanın bedelini yaşamıyla ödedi. 24 Ocak Tehlikedeki Avukatlar Günü 2012 yılından sonra 2019’da da Türkiye’deki avukatlara ithaf edildi. Neden? Tehlikedeki avukatlar 2019 raporunun başlangıç kısmında katledilen Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi anılarak raporun Türk ve Kürt avukatlara ithaf edildiği yazıldı. Türkiye’de avukatlar tehlikede peki bunu sorun ediyor mu iktidar? Hayır bunu sorun etmiyor, çünkü kendisine bağlı barolar kuracaklar, yeni barolar kuracaklar.

Ölüm orucundaki Aytaç Ünsal’ın babasının mesajı okundu

CHP İstanbul Milletvekili Turan Aydoğan, “adil yargılanma” talebi ile ölüm orucunda olan ÇHD’li avukatlar Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal’ın ailesinin mesajlarını Genel Kurul’da okudu.

Aytaç Ünsal’ın babasının “Tek çocuğumuz, avukat oğlum Aytaç Ünsal. Adil yargılama talebiyle başladığı ölüm orucunun yüz elli birinci, Avukat Ebru Timtik ise yüz seksen ikinci gününde. Kritik eşik çoktan geçildi. Baba olarak lokmalar boğazımda düğümleniyor. Kabuslarla uyanıyorum. Yargıtay, hukuka sahip çıksın” mesajını okuyan Aydoğan, sözlerinin devamında “Avukatların sorunları bunlar. Bu sorun, sorun değil mi de bununla bu Mecliste hiç kimse ilgilenmiyor. 2 avukat bu ülkede ‘Adalet yok.’ diye ölüme yattılar” dedi.

“Genetik bir sorun mu var?”

Teklifin “FETÖ projesi” olduğunu dile getiren Aydoğan, “Niye siz getiriyorsunuz kardeşim? Genetik bir sorun mu var, genler mi canlandı? Niye tekrar bu kanun geliyor, gene sizi kim aldatıyor? İçinizden birileri mi aldatıyor, dışardan birileri mi aldatıyor?” ifadelerini kullandı.

Ahmet Şık: “Yargının en pespaye dönemi yaşanıyor”

Teklifin üzerine Bağımsız Milletvekili Ahmet Şık söz aldı. Şık, baro teklifi üzerine yaptığı konuşmada, “Siyasal karakteristiği ne olursa olsun iktidarlar kendilerini hukukla sınırlandırmak istemez. Yargının en pespaye dönemini yaşıyor olması nedeniyle Türkiye’nin herhangi bir hukuk normuyla alakasının kalmaması sizin eseriniz. Hukuku nefretinin aracı haline getirerek, bir dikta yönetimiyle adliyeler yargıyı yutan kara deliklere dönüşmüş durumda” ifadelerini kullandı.

“Tiran”ı duyan AKP’liler ayaklandı

Ahmet Şık’ın “İktidardaki gücün keyfi kararlar alabilmesi ve bunu uygulayabilmesine olanak sağlayan siyasal-hukuki düzene tiranlık ya da istibdad rejimi deniyor. Kanunların yaptırım gücünü yitirdiği, işlevsizleştiği böyle rejimlerde gücü elinde tutan, canının istediği gibi karar verip bunu uygulatabilir. Bizatihi kanunların kendisi, güç sahibine keyfi yönetim olanağı sağlayabilir ya da yürürlükte kanun ve kuralları da çiğneyerek kararlar alan tiran, bunu uygulatabilir ve buna karşı herhangi bir engelleyici güç de olamaz” sözlerinin ardından AKP sıralarından sesler yükselmeye başladı.

Bu sırada Şık, sesi yükselen AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan’a “Kes sesini. Ne çenesi düşük adamsın” dedi. Şık’ın sözlerine tepki gösteren Turan, ayağa kalktı. Milletvekillerinin araya girmesi ile yatışan olayda birleşime ara verildi.

Ahmet Şık için Meclis’ten çıkarma cezası teklifi

Aranın ardından Şık, konuşmasını tamamlamak için kürsüde konuştu. Şık’ın konuşması ardından tansiyon yeniden yükseldi. AKP sıralarından sesler yenide yükselince Şık, “Ben sizler gibi profesyonel siyasetçi değilim ve olmayacağım da” dedi.

Meclis Başkanvekili Celal Adan, Ahmet Şık’a “Cumhurbaşkanına hakaret” ettiği gerekçesiyle iki birleşim Meclis’ten çıkarma cezası teklif edeceğini söyledi.

Baş’ın konuşması sırasında gerginlik tırmandı

Bu karara ilişkin TİP Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Erkan Baş söz aldı. Baş, “Burada yaşadığımız her an aslında görmek isteyenler için bir Türkiye fotoğrafıdır. Sevgili Ahmet haklı davası için parlamentoda görev üstlenmiş biri. Ahmet’in konuşmasını kestiniz ve ceza istediniz” dedi.

Baş’ın konuşması sırasında gerginlik yükseldi. Baş’ın konuşması sık sık AKP’liler tarafından kesildi. Gerginliğin tırmanması üzerine oturuma ara verildi.

Şık’a uyarma cezası

Aranın ardından HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş yine söz aldı ve Şık’ın konuşmasında “Tiran” geçen bölümü yeniden okuyarak istenen cezaya tepki gösterdi.

Meclis Başkanvekili Celan Adan da “grup başkanvekilleriyle yapılan görüşme ve savunmadaki tutumu göz önüne alarak” uyarma cezası verdiğini açıkladı.

Sendika.Org, Mezopotamya Ajansı