Libya’da TSK’nin konuşlanmaya başladığı Vatiyye Hava Üssü “kimliği belirsiz” uçaklarca vuruldu

Türkiye’nin Libya’da kalıcı askeri üs kurmak istediği ve hava savunma sistemleri konuşlandırdığı Vatiyye Hava Üssü’ne gece saatlerinde “kimliği belirsiz” savaş uçakları tarafından saldırı düzenlendi

Libya’da TSK’nin konuşlanmaya başladığı Vatiyye Hava Üssü “kimliği belirsiz” uçaklarca vuruldu

Libya’nın başkenti Trablus’un 140 kilometre güneybatısında yer alan ve TSK destekli Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) güçleri tarafından 18 Mayıs’ta ele geçirilen Vatiyye Hava Üssü’ne hava saldırısı düzenlendiği bildirildi.

İngiliz haber ajansı Reuters’in, Halife Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu’ndan bir askeri kaynağa dayandırdığı habere göre, saldırı “kimliği belirsiz” uçaklar tarafından gerçekleştirildi.

Anadolu Ajansı’na konuşan ve isminin açıklanmasını istemeyen bir Libya ordusu yetkilisi de Vatiyye Askeri Hava Üssü’nün gece saatlerinde kimliği belirsiz savaş uçaklarının saldırısına uğradığını doğruladı.

Saldırıda ölen ya da yaralanan olmadığını belirten yetkili, üssün hava savunma kapasitesini arttırmak için son dönemde getirilen bazı teçhizatın zarar gördüğünü kaydetti.

BAE jetleri vurdu iddiası

UMH güçlerinin yürüttüğü “Öfke Volkanı Operasyonu” sözcülerinden Abdulmalik el-Medeni ise sosyal medya hesabından yayımladığı mesajda, Vatiyye Hava Üssü’ne yönelik hava saldırısının, Mısır’ın Libya sınırı yakınlarındaki Sidi el-Barani Üssü’nden havalanan Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) ait Mirage 2000-9 tipi uçaklarca düzenlendiğini iddia etti.

Libya Ulusal Ordusu Sözcüsü Tuğgeneral Halid el-Mahcub ise Vatiyye’ye yönelik saldırıda en az dokuz hedefin vurulduğunu söyledi. Hafter’e yakın medya kanalları ise “kimliği belirsiz” uçaklar tarafından düzenlenen saldırının hedefinin Türk hava savunma sistemleri olduğunu, saldırı sonucu askeri üste konuşlu Türk askerleri arasında hayatını kaybedenlerin olduğunu iddia etti.

TSK tarafından Vatiyye Hava Üssü’ne MIM-23 Hawk orta menzil hava savunma sistemleri konuşlandırıldığı belirtiliyor. [Kaynak: ISW News]

“Saldırıda bazı sistemlerde hasar meydana geldi”

Vatiyye Hava Üssü’ne yönelik hava saldırısı sonucu bazı sistemlerde hasar meydana gelirken, Milli Savunma Bakanlığı yetkilisi, “Saldırı darbeci Hafter’in ve dış güçlerin istikrarsızlık ortamını devam ettirme iradesini göstermektedir. Bu müdahaleler devam ettikçe, darbeci Hafter’e destek açıkça sürdükçe istikrarsızlık ve çatışma ortamı beslenecektir. Barış ve istikrarın temini için bölgedeki faaliyetler devam etmektedir” dedi.

Saldırı, Akar’ın ziyareti sonrası gerçekleşti

TSK’nin kalıcı askeri üs kurmak istediği belirtilen stratejik öneme sahip Vatiyye Hava Üssü’ne yönelik saldırı, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın Libya ziyareti sonrası gerçekleşti.

Bakan Akar ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, 3 Temmuz’da Trablus’a giderek hem Libya Başbakanı Fayiz es-Serrac ile hem de mevkidaşlarıyla bir araya gelmişti. 4 Temmuz’da ise Libya’da görev yapan askerlerle bir araya gelmiş, ardından Orta Akdeniz’de görev yapan Türk Deniz Görev Grubu gemisi TCG Giresun’u ziyaret etmişti.

Hulusi Akar ile UMH Başbakanı Fayiz es-Serrac

Mısır televizyonu saldırı görüntülerini yayımladı

Mısır’da yayın yapan ON E TV, Vatiyye Hava Üssü’ne yönelik hava saldırılarına ilişkin olduğu belirtilen görüntüler yayımladı.

Halid Ebu Bekir’in sunduğu “Everyday” programda yayımlanan görüntülerde, hava saldırıları sonucu üsteki “Türk askeri hedeflerinin yok edildiği” öne sürüldü.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur