#KYKdaNelerOluyor: Çok sayıda öğrencinin kredisi/bursu kesildi, geri ödeme planı çıkarıldı

Kredi ve Yurtlar Kurumu'ndan (KYK) burs/kredi alan çok sayıda öğrencinin bu ayki ödemesi yapılmadı

#KYKdaNelerOluyor: Çok sayıda öğrencinin kredisi/bursu kesildi, geri ödeme planı çıkarıldı

KYK’dan kredi/burs alan çok sayıda öğrencinin ödemesi bu ay yapılmadı.

Ödemeleri yapılmayan öğrencilere bu zamana kadar aldıkları krediler için de ödeme planı çıkarıldı.

Ziraat Bankası’nın öğrencilere uyguladığı faizsiz harçlık avans limitleri de sıfırlanarak, mevcut borçlara faiz işletilmeye başladı. Normal şartlar altında yalnızca KYK ödemesi yapıldıktan sonra çekilen avans ödemeleri, KYK’nın burs/kredi ödemelerini kesmesiyle, hesaplardan habersiz çekildi. Çok sayıda öğrenci mağdur olduğunu belirtti.

Twitter’da #KYKdaNelerOluyor etiketiyle durumlarını paylaşan üniversiteliler, duruma tepki gösterdi.

“Bildirme yükümlülüğü öğrenciye ait”

KYK’dan yapılan a��ıklamada ödemesi yapılmaya öğrencilerin yatay geçiş gibi işlemlerden kaynaklı eğitim durumunun değiştiği, bu değişikliğin KYK’ya öğrencilerin bildirmekle yükümlü olduklarını belirtti.

KYK’dan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Sevgili öğrencilerimiz, Bakanlığımızdan burs/kredi alan öğrencilerimiz imzaladıkları taahhüt gereğince eğitim durumlarındaki degişiklikleri en geç 1 ay içerisinde Genel Müdürlüğümüze bildirmekle yükümlüdür.

YÖKSİS üzerindeki eğitim bilgileri güncel olmayan öğrencilerimize burs/kredi ödemesi yapılamamaktadır. Bu sebeple bu ay burs/kredi ödemeleri yapılmayan öğrencilerimizden e-devlet üzerinden nakil başvurusu yaparak bilgilerini güncelleyen, durumu uygun olan ve nakli gerçekleşen öğrencilere ödeme zamanında ödeme yapılacaktır. Konuyla ilgili bilgilelerinizi e-devletten takip edebilirsiniz.

Sendika.Org