“Kurtuluş Parkı halkındır, üniversiteye tahsisi söz konusu olamaz!”

Kurtuluş Parkı’nın üniversitelere tahsisine ilişkin iddialara mimarlardan tepki geldi. Parkın hem kamusal hem de birinci dere sit alanı olduğunu belirten mimarlar, alanın tahsisine ne meslek odalarının ne de Ankaralıların izin vereceğini ifade etti

“Kurtuluş Parkı halkındır, üniversiteye tahsisi söz konusu olamaz!”

Ankara’nın Kolej bölgesine adını da veren Türk Eğitim Derneği’nin Kurtuluş Parkı’nı üniversite yerleşkesine katmak üzere Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne yaptığı teklife kent savunucularından tepki geldi.

TED, KURTULUŞ PARKI’NI ÜNİVERSİTE YERLEŞKESİNE KATMAK İÇİN ABB’DEN İSTEDİ

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, böyle bir tahsisin tahayyül dahi edilemeyeceğini, Kurtuluş Parkı’nın bir kamusal alan olarak Ankaralılara ait olduğunu söyledi.

Kurtuluş Parkı’nın hem Ankaralıların bir nefes alanı hem de birinci derecede sit alanı olduğunu hatırlatan Candan, iddialarda adı geçen Ankara, Hacettepe ve TED üniversitelerinin Kolej’e yayılmak istiyor olabileceğini, böyle bir süreç başlarsa Kurtuluş Parkı ile sınırlı kalmayabileceğini, kamusal alanların kampüsleşmesinin kabul edilemeyeceğini belirtti.

Kurtuluş Parkı’nın iyileştirilmesine ilişkin çalışmaların ortak bir akılla yürütülmesine katkı sunabileceklerini ifade eden Candan, buna karşın alanın tahsisine ne meslek odalarının ne Ankara halkının müsaade edeceğini kaydetti.

Sendika.Org/ Ankara