Kültür Sanat-Sen’den Ayasofya açıklaması

“Müze statüsü; gerek Ayasofya binasının gerek çevresindeki Osmanlı yapılaşmasının gerekse içerisindeki kültür varlıklarının korunmasına olanak veriyordu. Müze olarak bakanlığın temel görevi korumaktı. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın sorumluluğunda iken korunması için gerekli mevzuat çalışması ve kanuni hukuki yükümlülükler yerine getirilecek midir?”

Kültür Sanat-Sen’den Ayasofya açıklaması

KESK’e bağlı Kültür, Sanat ve Turizm Emekçileri Sendikası (Kültür Sanat-Sen), müzeden camiye dönüştürülen Ayasofya’nın kültürel varlık olarak korunması yönünden değerlendirme ve endişelerinin yer aldığı yazılı bir açıklama yayımladı.

AYASOFYA KARARI VERİLDİ: ATATÜRK İMZASI SİLİNDİ, ERDOĞAN MÜHRÜ BASILDI

Kültür Sanat-Sen, “Miras olarak değerlendirilen Kültür Varlıkları aslında gelecek nesillere aktarılması yükümlülüğü olan emanetlerimizdir ki bu karar ile Ayasofya’nın korunmasında dikkat çekilmesi gereken hususlar vardır” diyerek şunları kaydetti:

1. Müze statüsü; gerek Ayasofya binasının gerek çevresindeki Osmanlı yapılaşmasının gerekse içerisindeki kültür varlıklarının korunmasına olanak veriyordu. Müze olarak bakanlığın temel görevi korumaktı. Diyanet İşleri Başkanlığının sorumluluğunda iken korunması için gerekli mevzuat çalışması ve kanuni hukuki yükümlülükler yerine getirilecek midir?

2. Osmanlı döneminden beridir devam eden restorasyon çalışmaları sekteye uğrayacak mıdır?

3. Ayasofya’nın duvarlarında bulunan resim bezeme ve mozaiklerin akıbeti ne olacaktır? (En son olarak 2009 yılında Sultan Abdülmecid ve o dönem restorasyonu yürüten İsviçreli mimar Gaspare Fossati’nin gördüğü altı kanatlı melek figürü açığa çıkarılmıştı)

4. Ayasofya içerisindeki iklim koşulları kontrol edilecek midir?

Bilindiği gibi Ayasofya Müzesinin içerisinde içerideki duvar resimleri ve organik kökenli eserler insanların nefeslerinden oluşacak nem dengesizliğinden etkilenmesin diye her seferinde sınırlı sayıda ziyaretçi alınıyordu. Camii olarak kullanılmaya başlanınca namaz vakitlerinde çok sayıda insanın hareketinden içeride dengede ve belli bir oranda sabit tutulmaya çalışılan nem ve sıcaklık olumsuz olarak etkilenecektir.

5. İbadet amaçlı olarak Ayasofya’nın içerisine giren insanların bir müze ziyaretçisi hassasiyetinde olması (Eserlerle temas etmemesi, zarar vermemesi, Fotoğraf çekerken flaş ışığı kullanmaması, dışarıdan toz getirmemesi, sarsıntı oluşturacak eylemlerde bulunmaması, sessiz olmaları… vb.) sağlanabilecek midir?

Bu çok önemli yapının siyasi, hukuki, ekonomik, dini, vs. açılardan uzun süre tartışılması, gündemde kalması ön görülse de sendika olarak iş kolumuz kapsamındaki kültürel varlık olarak korunması yönünden değerlendirme ve endişelerimizi bilgilerinize sunarız.

İlgili haberler:

Sendika.Org