Kadınlar Barbaros Meydanı’nda İstanbul Sözleşmesi forumu yaptı, polis 8 kadını gözaltına aldı

İstanbul Beşiktaş'ta bulunan Abbasağa Parkı'nda buluşup İstanbul Sözleşmesi forumu yapmak isteyen kadınlara polis engel oldu. Polis engeli üzerine seslerini Beşiktaş sokaklarında duyuran kadınlar, "Kadınları değil cinayetleri engelle" sloganıyla Barbaros Meydanı'na doğru yürüyüşe geçti. Meydanda yapılan forumun ardından polisler kadınları gözaltına almaya başladı. 8 kadın gözaltına alındı

Kadınlar Barbaros Meydanı’nda İstanbul Sözleşmesi forumu yaptı, polis 8 kadını gözaltına aldı

İstanbul Beşiktaş’ta bulunan Abbasağa Parkı’nda buluşup İstanbul Sözleşmesi forumu yapmak isteyen kadınlara polis engel oldu. Polis kadınları park girişinde engelledi ve içeri almadı.

Kadınlar, parkın F kapısı girişinde alkış ve sloganlarla beklemeye başladı.

Engellenen kadınlar Beşiktaş sokaklarında yürüyüşe başladı

Polis kadınların parka girmesini engelleyince kadınlar Abbasağa Parkı girişinden aşağıya doğru yürüyüş başlattı. Beşiktaş içinde sloganlarla yürüyen kadınlar  ellerinde “Pınar Gültekin isyanımızdır. Bir kişi daha eksilmemek için İstanbul Sözleşmesi’ni uygula” yazılı pankarat taşıdı.

“Kadınları değil cinayetleri engelle” sloganıyla yürüyen kadınlar yönünü Barbaros Meydanı’na çevirdi.

Barbaros Meydanı’nda forum

Barbaros Meydanı’na ulaşan kadınlar burada foruma başladı.

Forumun ardından polis keyfi gözaltıya başladı

Barbaros Meydanı’nda yapılan forumun ardından dağılan kadınlara gözaltı işlemi yapılmaya başladı. Kadın Savunması’ndan Tuğçe Özçelik, Fulya Dağlı ve Rüya Kurtuluş keyfi olarak gözaltına alındı ancak kendilerine resmi işlem yapılmadı.

Gözaltı sayısı 8’e yükseldi.

2911’den işlem yapıldı

Gözaltına alınan kadınlara 2911 sayılı Gösteri ve Yürüyüş Kanunu’na muhalefetten işlem yapıldı. Rüya Kurtuluş Levent Karakolu’nda, Fulya Dağlı’nın ise Etiler Karakolu’nda tutulduğu öğrenildi. Kadınların tamamı ifade işleminin ardından serbest bırakılacağı öğrenildi.

Sendika.Org