İlahiyat dekanı TRT’de “Ders alınmadı, bir FETÖ gitti bin FETÖ geliyor” dedi, Menzilci yazar üstüne alındı

Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Köse, TRT'deki programda 15 Temmuz'dan ders alınmadığını söyleyip "Bir FETÖ gitti, bin FETÖ geliyor" dedi. Menzil tarikatına yakın yazar Serdar Tuncer ise suçlamayı üstüne alındı, ilahiyatçı dekanı suçladı

İlahiyat dekanı TRT’de “Ders alınmadı, bir FETÖ gitti bin FETÖ geliyor” dedi, Menzilci yazar üstüne alındı

Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Köse, 15 Temmuz darbe girişiminin yıldönümünde TRT Haber’deki özel yayına katıldı.

15 Temmuz darbe girişiminden çıkarılan derslerle ilgili konuşan Köse, devlet kanalında açık açık cemaat ve tarikatların devlet içerisinde örgütlenmeyi sürdürdüğünü savundu.

Köse şöyle konuştu:

Dua bizim vazifemiz fakat siz tedbiri almazsanız, akıllı davranmazsanız, o FETÖ denen örgütün yapılanma şeklini aynı yolları kullanarak bugün hâlâ devam eden başka gruplar hakkında gerekli tedbirleri almazsanız Allah size yardımcı olmaz. Siz vazifenizi yapacaksınız, Allah da size yardımcı olacak.

Benim bu konudaki kanaatim 15 Temmuz’dan gerekli dersleri almadığımız yönünde. Ve yeterli önlemler alınmadığı şeklindedir. Hatta ben bunu “Bir FETÖ gitti, bin FETÖ geliyor” diye değerlendiren, sloganlaştıran birisiyim. Bu uyarıyı yapmak benim vazifem.

FETÖ ile alakalı sonra bizlere, ilahiyatçılara “Neden bu konuda uyarılar yapmadınız?” diye sitemler oldu. Ben bunu alıyorum ve kabul ediyorum. Ve bugün diyorum ki bu konu Türkiye’nin en önemli konusudur. Devletin bu konuda gereken tüm önlemleri alması şarttır, vazifedir. Bunun vebalini kimse üstlenemez.

Menzil üstüne alındı

Prof. Dr. Ali Köse’nin sözlerini üzerine alınan ve yanıt vermeye girişen ise Menzil tarikatına yakınlığıyla bilinen yazar Serdar Tuncer oldu.

Hürriyet yazarı Nedim Şener’in paylaştığı ilgili videoyu alıntılayan Tuncer, Prof. Dr. Ali Köse’nin ifadelerini “FETÖ” bildirisine benzetti.

Evlerde büyüyen bakanlar, yazdıkça hedef olan gazeteciler

Adıyaman’ın Menzil köyünde kurulup büyüyen Menzil tarikatının AKP iktidarıyla birlikte ama özellikle de Erdoğan yönetiminin Gülen Cemaati ile geriliminin tırmanmasının ardından devlet içerisindeki örgütlenme alanını genişlettiği bir sır değil.

Menzil tarikatı sağlık alanını başlıca örgütlenme zemini olarak alırken, tarikatın şeyhlerinden biri eski bakanlar Recep Akdağ ve Taner Yıldız için “İkisi de evimizde büyüdüler. Her hafta yanımda olan insanlar” demişti.

Son dönemde ise Menzil tarikatının Eskişehir’in Buhara köyündeki yapılanması gündeme gelmişti.

Tarikatın örgütlenmesi iktidarın farklı saldırılarının hedefi olan gazeteciler Barış Pehlivan ve Barış Terkoğlu’nun “Metastaz”, Murat Ağırel’in “Sarmal” ve Saygı Öztürk’ün “Menzil: Bir Tarikatın İki Yüzü” kitaplarına da konu olmuştu.

Sendika.Org