HDP’li Coşkun’dan Kırıkkale F Tipi Kapalı Cezaevi’ndeki hasta tutsaklara dair soru önergesi

HDP'li Şevin Coşkun, Kırkkale F Tipi Cezaevi’nde tutuklan 6 hasta tutsağın durumları ile ilgili soru önergesi verdi. Coşkun önergesinde, “Hasta tutuklu ve hükümlülerin tahliye edilebilmeleri için gereken koşullar nelerdir?” diye sordu

HDP’li Coşkun’dan Kırıkkale F Tipi Kapalı Cezaevi’ndeki hasta tutsaklara dair soru önergesi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muş Milletvekili Şevin Coşkun, Kırıkkale F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan 6 hasta tutuklunun sağlık durumunu Meclis gündemine taşıdı. Adalet Bakanı Abdülhamit Gül tarafından yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesi veren Coşkun, sağlık durumları kritik olan Cihat Özdemir, Salih Gün, İsmet Akın, Sinan Akbayır, Resul Kocatürk ve Zeynel Karabulut tedavileri yapılamadığı ve cezaevinde kalabilecek durumları kalmadığından kritik evreye girdiğini belirtti.

Cezaevlerinde yaşanan hak ihlalleri; cezaevlerini kişilerin yalnızca özgürlüğünden mahrum edilen mekanlar olmaktan çıkarıp, farklı pek çok eziyet verici uygulamalarında oluştuğu alanlar haline  dönüştürüldüğünü belirten Coşkun, önergesinde “Binlerce hasta tutuklu ve hükümlü cezaevlerinde adeta yaşam savaşı verir hale getirilmiştir. Hasta tutuklu ve hükümlüler sağlıksız koşullarda yaşamaya çalışmakta aynı zamanda ne yazık ki pek çok hasta tutuklu ve hükümlü hastalıklarının cezaevi koşullarında tedavi edilememesinden kaynaklı yaşamlarını yitirmeye de devam etmektedir” dedi.

İnsan hakları Derneği’nden edinilen bilgilere göre, Kırıkkale F Tipi Kapalı Cezaevinde tutulan 6 hasta tutuklunun bu durumda olanlar arasında olduğunu aktaran Coşkun, sağlık durumları kritik olan Cihat Özdemir, Salih Gün, İsmet Akın, Sinan Akbayır, Resul Kocatürk ve Zeynel Karabulut tedavileri yapılamadığı ve cezaevinde kalabilecek durumları kalmadığından kritik evreye girdiklerini ifade etti.

Coşkun önergesinde 6 hasta mahpusun durumlarını şu şekilde aktardı:

Cihat Özdemir; Beyninde 4 cm’lik nodül bulunmakta, teşhisi konulamamış bayılmalar yaşamaktadır. Hipermetrop, kuru göz, bel ve boyun fıtığı, kronik otit, %30 işitme kaybı, boyunda ve testiste kist, varikosel, pankreas enzim eksikliği, iç hemoroid, kronik venöz yetmezliği ve reflü, kronik gastrit, böbrekte büyümeye devam eden 11 mm’lik nodül, her iki dizinde menisküs ve prostat hastalığı bulunmaktadır.

Salih Gün; Kalp ve bel fıtığı, kronik otit ve işitme kaybı bulunmaktadır. Bel fıtığı ve anjiyo ameliyatı geçirmiştir. Uzun süredir ağır eklem romatizması sorunu yaşamaktadır.

İsmet Akın; 2012 yılında karnındaki yaralardan kaynaklı ameliyat olmuştur. Yaraları kapanmamış, fistül oluşmuş, kan ve irin akmaya devam etmektedir. Şiddetli baş ağrıları yaşayan Akın’ın aynı zamanda safra kesesinde taş bulunmakta ve ameliyat olması gerekmektedir.

Sinan Akbayır; Wernicke-Korsakoff hastasıdır. Adli Tıp Kurumu, ilk raporunda 6 aylık ceza ertelemesini uygun bulmuşken, daha sonra “hapishanede kalabilir “raporu vermiştir. Hiperlipidemi tanısı konulmuştur. Ciddi boyutta bel ve boyun fıtığı tanısı vardır.

Resul Kocatürk; Otoimmun Hepatit hastalığı, astım ve alerjik rinit hastasıdır. Akciğerlerinde nodüller, Tiroid (Hipotiroidizm), mide ülseri, irritabl kolon rahatsızlı��ı, boyun ve bel fıtığı, Sub Bursit (sağ kol ve omuzda doğrudan işkence kaynaklı oluşan rahatsızlık) mevcuttur. Resul Kocatürk aynı zamanda Wernicke Korsakoff hastasıdır. Hastalıklarının önemli bir kısmı kronik haldedir. Bu nedenle sürekli olarak tedavi ve kontrolü gerektirmektedir.

Zeynel Karabulut; Ölüm orucundan dolayı bir yere tutunmadan başını dik tuttuğu zamanlarda başı geriye doğru düşmektedir. Omurilikte erime oluşmuş, koltuk değneğine bağımlı olarak yaşamaktadır. Ciddi boyutta unutkanlık yaşamakta ve neredeyse yaşamının bir çok evresini hatırlamamaktadır. Ellerinde ve  ayaklarında şişme, morarma oluşmakta, bazı zamanlarda bilek ve dirseklerinden aşağısını hissetmemektedir.

Tüm bu hastalıklarına rağmen cezaevlerinde tutulan binlerce hasta tutuklu ve hükümlü bulunduğunu ve yapılan çağrılara bir an önce kulak verilmesi gerektiğini söyleyen Coşkun önergesinde şu sorulara yer verdi:

  1. Kırıkkale F Tipi Kapalı Cezaevinde bulunan kaç hasta tutuklu ve hükümlü bulunmaktadır?
  2. Bakanlığınız Kırıkkale F Tipi Kapalı Cezaevinde bulunan Cihat Özdemir, Salih Gün, İsmet Akın, Sinan Akbayır, Resul Kocatürk ve Zeynel Karabulut isimli tutukluların durumundan haberdar mıdır?
  3. Özdemir, Gün, Akın, Akbayır, Kocatürk ve Karabulut’un tedavilerine ilişkin süreç nasıl işlemektedir? Düzenli revir ve hastaneye gidişleri sağlanmakta mıdır?
  4. İsmi geçen hasta tutukluların kronikleşmiş onlarca hastalığı bulunmasına rağmen tahliye başvurularının reddedilme gerekçeleri nelerdir?
  5. Cezaevinde bulunan hasta tutuklu ve hükümlülerin kaçı tahliye başvuru yapmış, kaçının başvurusu olumlu sonuçlandırılmıştır? Tahliye başvurusu reddedilmiş kaç hasta tutuklu ve hükümlü cezaevinde yaşamını yitirmiştir?
  6. Cezaevinde kendi yaşamını idame ettiremeyecek duruma gelmiş olan yüzlerce hasta tutuklu ve hükümlü bulunmaktadır. Bakanlığınızın bu durumda olan tutuklu ve hükümlülere karşı başlatmış olduğu herhangi bir tahliye çalışması var mıdır? Bu durumda olan tutuklu ve hükümlülerin tahliye olmalarında ki yasal engeller nelerdir?
  7. Hasta tutuklu ve hükümlülerin tahliye edilebilmeleri için gereken koşullar nelerdir?

Sendika.Org