Fettah Tamince hakkında verilen takipsizlik kararı Yargıtay tarafından bozuldu

Daha önce FETÖ'den açılan iki soruşturmada takipsizlik kararı verilen Fettah Tamince hakkında Antalya 3. Sulh Ceza Hakimliği'nce verilen iki ayrı karar Yargıtay tarafından bozuldu

Fettah Tamince hakkında verilen takipsizlik kararı Yargıtay tarafından bozuldu

Daha önce FETÖ’den açılan iki soruşturmada takipsizlik kararı verilen Fettah Tamince hakkında Antalya 3. Sulh Ceza Hakimliği’nce verilen iki ayrı karar Yargıtay tarafından bozuldu. Tamince bir davadan da beraat ettirilmişti.

15 Temmuz’un ardından, aralarında Fettah Tamince’nin de bulunduğu bazı kişiler hakkında “nitelikli dolandırıcılık, zimmet, güveni kötüye kullanma ve terör örgütüne üye olma” suçlarından 10 Mayıs 2018’de Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı’nca takipsizlik kararı verildi.

Buna yapılan itiraz üzerine Antalya 3. Sulh Ceza Hakimliği’nce takipsizlik kararı kaldırılmış, ikinci bir itirazın sonucunda Antalya 3. Sulh Ceza Hakimliği bu kez kendi kararını kaldırmıştı.

Takipsizlik kararının kaldırılmasına dair karar bozuldu

Adalet Bakanlığı, bu iki mahkeme kararının da usul eksiklikleri bulunduğu gerekçesiyle kanun yararına bozulmasını îstedi. Talep üzerine dosyayı inceleyen Yargıtay 16. Ceza Dairesi, Adalet Bakanlığı’nın kanun yararına bozma talebini kabul etti.

Daire, Fettah Tamince hakkında FETÖ üyeliği suçundan verilen takipsizlik kararının kaldırılmasına dair verilen Antalya 3. Sulh Ceza Hakimliği’nin kararını bozdu.

Kararda, şöyle denildi:

Kovuşturmaya yer olmadığına ilişkin kararlara karşı itiraz üzerine verilen Sulh Ceza Hakimliği kararları kesin olup CMK’nin 267/1. maddesi gereğince itiraz edilebilir kararlar niteliğinde olmadığı, kararına itiraz edilen hakimin veya mahkemenin itirazı yerinde görüp kararı düzeltme olanağının bulunmadığının gözetilmemesi, yasaya aykırı olup kanun yararına bozma istemi bu bakımdan yerinde görüldüğünden, kanun yararına bozma talebinin kabulü ile Antalya 3. Sulh Ceza Hakimliğinin 14 Ağustos 2018 tarihli yine ve Antalya 3. Sulh Ceza Hakimliğinin 5 Eylül 2018 tarihli kesin kararının bozulmasına, gereği yerine getirilmek üzere dosyanın, Antalya Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmek üzere Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilmesine karar verildi.

Sendika.Org, T24