Elon Musk kime istiyorsa ona darbe yapabilirmiş: “ABD hükümeti sen Bolivya’daki lityuma ulaş diye Morales’e darbeyi organize etti”

Elon Musk, Twitter'da bir kullanıcının ABD hükümetinin kendisinin lityum alabilmesi için Bolivya'da darbe düzenlediğini iddia etmesi üzerine "Kime istiyorsak darbe yaparız" mesajını paylaştı

Elon Musk kime istiyorsa ona darbe yapabilirmiş: “ABD hükümeti sen Bolivya’daki lityuma ulaş diye Morales’e darbeyi organize etti”

Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, ABD’de 4 milyondan fazla kişiyi etkileyen ve 140 binden fazla kişinin ölümüne neden olan koronavirüse karşı ekonomik destek paketi hazırlanmasıyla ilgili olarak Twitter hesabından “Bir başka hükümet teşvik paketi insanların çıkarına değil” yorumunu yaptı.

Bu paylaşımının ardından başlayan tartışmada bir kullanıcı Musk’a “İnsanların çıkarına olmayan neydi biliyor musun? ABD hükümetinin Bolivya’da sen lityum alabil diye Evo Morales’e darbeyi organize etmesi” cevabını verdi.

Elon Musk ise bu kullanıcıya “Kime istiyorsak darbe yaparız. Aş bunları” dedi.

“Ayrıca biz lityumu Avustralya’dan alıyoruz”

Bu paylaşımın dünya basınında “Elon Musk darbedeki rolünü itiraf etti” başlığıyla haberleştirilmesinin ardından Musk bir tweet daha atarak “Ayrıca lityumumuzu Avustralya’dan alıyoruz” açıklamasında bulundu.

Darbe yapılan Morales 11 Kasım 2019’dan beri yurtdışında

11 Kasım 2019’da Bolivya’da asker yönetime el koymuş ve Devlet Başkanı Evo Morales istifa ederek Meksika’ya oradan da Arjantin’e sığınmıştı. Darbenin ardından beyaz faşistler yerli halka saldırmış Whipala bayraklarını yakmıştı. Darbeciler radyolara el koymuş ve iletişim hatlarını kesmişti.

Evo Morales’in Meksika’ya iltica etmesinin ardından 14 Kasım 2019’da kendini başkan ilan eden sağcı senatör Jeanine Anez, Devlet Başkanlığı Sarayı’na elinde İncil ile “Devlet Başkanlığı Sarayı’na İncil geri döndü” sloganları eşliğinde girmişti.

Sendika.Org