Denizli’de bir işçi koronadan öldü, çalıştığı fabrika üretime ara verdi: “Bu vaka münferit bir olaymış gibi yansıtılıyor”

DİSK’e bağlı Cam Keramik-İş, Denizli’de bir işçinin COVID-19’dan hayatını kaybetmesi ve çalıştığı mermer fabrikasının üretime ara vermesine ilişkin “25 gündür kapalı olan bu fabrikanın adı sanı gizlenerek güneş balçıkla sıvanmak isteniyor. Denizli’deki bu vaka münferit bir olaymış gibi yansıtılmak isteniyor” dedi

Denizli’de bir işçi koronadan öldü, çalıştığı fabrika üretime ara verdi: “Bu vaka münferit bir olaymış gibi yansıtılıyor”

Denizli Valiliği, il sınırları içinde üretim yapan bir mermer fabrikasında çalışan bir kişinin koronavirüs (COVID-19) nedeniyle hayatını kaybetmesi ile tesisin üretimine ara verdiğini duyurdu.

DİSK’e bağlı Türkiye Porselen, Çimento, Cam, Tuğla ve Toprak Sanayi İşçileri Sendikası (Cam Keramik-İş) konuya ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Cam Keramik-İş Genel Başkanı Birol Sarıkaş tarafından yapılan açıklamada “Değişik iş kollarında on binlerce işçinin çalıştığı bu yörede korona sürecinde yüzlerce işçinin enfekte olduğu ve gerekli önlemlerin alınmadığı son valilik açıklamasıyla da teyit edilmiştir” denildi.

“Pandemide işçilerin yaşadıkları örtbas edilmeye çalışıldı”

25 gündür kapalı olan bu fabrikanın adı sanı gizlenerek güneş balçıkla sıvanmak isteniyor. Denizli’deki bu vaka münferit bir olaymış gibi yansıtılmak isteniyor” diyen Sarıkaş, açıklamanın devamında şunları kaydetti:

Ülkenin birçok yerinde patronlar, siyasi iktidar temsilcileri pandemi sürecinde işçilerin yaşadıklarını örtbas etmeye çalıştılar. Yüzlerce, binlerce işçi ve ailesi bu hastalığa yakalandı ve bir kısmı hayatını kaybetti. Son günlerde ‘normal hayata geçiş’ propagandasıyla üretim çarklarının hızı artırıldı. İşçiler üst üste yığınak halinde fabrikalara gidip gelmeye başladı. Üretim sahasında iç içe çalışmalar devam ediyor. Yemekhanelerde ve çalışma alanlarında  ‘alınan önlemler’ sonlandırılmış durumda. Sürü bağışıklığı denen uygulamalar yaşanıyor. Sonuç olarak işçilere ikili bir tercih dayatılıyor; biri açlık diğeri hastalık ve ölüm.

“’Fabrikalar çalışsın işçiler ölsün’ siyaseti izleniyor”

Örgütlü ve sendikalı olma çağrısı yapan Sarıtaş, “Çünkü pandemi sürecinde hastalığın ve ölümlerin en çok yaşandığı işyerleri iş sağlığı ve güvenliği kurallarının uygulanmadığı ve denetlenmediği yerler oldu. Yani bu koşullarda sendikasız çalışmak ölüme davetiye çıkarmak ve çoluk çocuğunuzun geleceğini karartmak demek oluyor. Sendikalı işyerlerinde ise sağlık ve güvenlik tedbirleri daha ileriden alındığını biliyoruz” ifadelerini kullandı.

Sarıtaş, hükümetin ve patronların aldığı önlemlerin göstermelik olduğunu vurgulayarak sözlerini şöyle sonlandırdı:

Son yaşananlardan da anlaşıldığı gibi; ‘Fabrikalar çalışsın işçiler ölsün’ siyaseti izleniyor. İşçinin hayatını hiçe sayan bu uygulamaların karşısında olacağımızı belirtiyor ve işçi sağlığı güvenliği tedbirlerinin uygulanması için mücadele edilmesi çağrısını yapıyoruz!

Sendika.Org