Batman Belediyesi Eş Başkanı Songül Korkmaz ve meclis üyeleri gözaltına alındı

Belediye Meclis Toplantısı’na katılmaları engellenen Belediye Eş Başkanı Songül Korkmaz ve 7 meclis üyesi ile HDP İl Eş Başkanı Ömer Kulplu gözaltına alındı  

Batman Belediyesi Eş Başkanı Songül Korkmaz ve meclis üyeleri gözaltına alındı

Batman Belediyesi’nde koronavirüs (COVID-19) salgını nedeniyle ertelenen Meclis toplantıları, yeniden düzenlenmeye başlandı. Temmuz ayı Meclis Toplantısı’na katılmak isteyen aralarında Batman Belediyesi Eş Başkanı Songül Korkmaz ve meclis üyelerinin de bulunduğu grubun binaya girişi engellendi.

9 kişi gözaltına alındı

Engellenen HDP’li meclis üyelerinin, engellemeyle ilgili tutanak tutulmasını ve meclis toplantısının yapılmayacağına ilişkin belge talepleri de yerine getirilmedi. Bunun üzerine belediye binasına girmeye çalışan meclis üyeleri gözaltına alındı.

Gözaltına alınanlar arasında Batman Belediyesi Eş Başkanı Songül Korkmaz, meclis üyeleri Şükran Çelebi, Gizem Oğurlu, İlkay Alagöz, Şehriban Aydın, Ayşe Önal, Recep Yargı, Şirin Şen ile HDP Batman İl Eş Başkanı Ömer Kulplu’nun olduğu öğrenildi.

“Belge istedik, vermediler”

Meclis üyelerinden Salih Çetinkaya, seçilmiş meclis üyeleri olduklarını hatırlatarak, “Belediyede bizim telefonlarımız var, toplantının olmayacağına dair bir bilgilendirme de yapılmadı. Biz ise belge istedik, bunu da getirmediler ve arkadaşlarımız belediye girmek istediği için gözaltına alındı” dedi.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı