Avukatlar sloganlarla, barikatları aşa aşa Ankara Adliyesi’ne ulaştı: “Faşizme karşı omuz omuza”

TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmeye başlanan "çoklu baro" içeren yasa değişikliği teklifine direnen avukatlar, Ankara Kuğulu Park’ta dün başlattıkları Savunma Nöbeti’ne bugün de devam etti. Polisin tüm engelleme çabasına karşın Ankara sokaklarında sloganlarla yürüyen avukatlar, Ankara Adliyesi önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Avukatlar nöbetlerini sürdüreceklerini ifade ederek eylemlerini bugünlük sonlandırdı

Avukatlar sloganlarla, barikatları aşa aşa Ankara Adliyesi’ne ulaştı: “Faşizme karşı omuz omuza”

TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmeye başlanan “çoklu baro” içeren yasa değişikliği teklifine direnen avukatlar, Ankara Kuğulu Park’ta dün başlattıkları Savunma Nöbeti’ne bugün de devam etti. Genel Kurul tamamlanana kadar baro başkanlarının ve avukatların nöbete devam etmesi bekleniyor.

Avukatlar saat 15.00’de TBMM’ye doğru yürüyüşe geçerken, desteğe gelen avukatlar polis tarafından engellenmeye çalışıldı.

Baro başkanları öncülüğünde yürüyüşe geçen avukatların sosyal mesafe kurallarına uyulmadığı gerekçesiyle polis tarafından önleri kesildi. Baro başkanlarının araya girmesi ile açılan yolda avukatlar kaldırımdan yürüyüşü sürdürdü.

Öte yandan başlatılan kampanya ile baro başkanları Anayasa’nın 74. Maddesinin işletilmesi için TBMM Başkanlığı’na sunulacak dilekçeleri imzaladı.

Polis avukatların yolunu kesti

“Savunma susmadı, susmayacak” sloganları ile yapılan yürüyüş, Tunus Caddesi üzerinde yola taştıkları gerekçesiyle kesildi. Polise tepki gösteren avukatlar, yolun açılmasını talep ederken, polis çevik kuvvet ekipleri yolu trafiğe kapattı. Yolun açılması için Baro başkanları ile polis arasındaki müzakere sürerken polis, bu kadar kalabalık bir grubun Meclis’e gitmesine izin veremeyeceklerini, temsili olarak baro başkanlarının gidebileceklerini söyledi. Avukatlar, ellerinde dilekçeleri ile slogan atarak duruma tepki gösterdi.

Ankara Barosu’nun çağrısı ile avukatlar ve baro başkanları Ankara’da buluştu. Farklı illerden gelen avukatlar, sabah saatlerinde Kuğulu Park’a geldi, gün içinde baro başkanlarına destek için gelen avukat sayısının artması bekleniyor. Baro başkanları ile avukatlar arasına bariyer çeken polis, Tunalı Hilmi Caddesi’nin bir kısmına konuşlandırdığı emniyet araçlarının sayısını artırdı.

Avukatlar barikatları aşa aşa yürüdü

Tunus Caddesi’ndeki bekleyişin ardından avukatlar barikatları aşarak yürüyüşlerine devam etti. Dilekçelerini teslim etmek üzere Çağdaş Sanatlar Merkezi önüne gelen avukatlara yürüyüşleri sırasında yurttaşların yoğun desteği oldu. Dilekçelerin teslim edilmesinin ardından yüzlerce avukat Ankara Adliyesi’ne doğru sloganlarla yürüyüşe geçti.

Karanfil Sokak’ta durdurulan avukatlar buradaki barikatı da aştı.

Avukatlar Ankara Adliyesi önünde

Ankara Adliyesi’nin C kapısı önüne gelen avukatlar adliye içerisine alınmadı. Bu engele karşı oturma eylemi başlatacaklarını belirten avukatların bekleyişi sürdü. Bu sırada Bursa Barosu Başkanı Av. Gürkan Altun’un süreci anlatan konuşmasının ardından sözü alan Ankara Barosu Başkanı Av. Erinç Sağkan ise kendilerini yalnız bırakmayan meslektaşlarına teşekkür etti.

Avukat Sağkan, adliye içerisine alınmamalarına tepki göstererek şunları kaydetti:

Ankara Barosu Başkanı, yönetim kurulu üyeleri ve biz baro başkanları Ankara Adliyesi içerisinde bulunan Baromuza sokulmuyoruz. Başsavcı talimat vermiş. Kepazeliğin bütün sınırları aşıldı burada.

Baro başkanları nöbete devam kararı aldı

Baro başkanlarının adliye önünde basın açıklamasına başladığı sırada polis bazı avukatların alan girişini engelledi. Bunun üzerine avukatların tepkisiyle karşılaşan polis geri adım attı.

Baro başkanları nöbeti sürdürmeye devam edeceklerini belirterek basın açıklamasını sonlandırdı.

Sendika.Org