Avcılar’da çocuk parkına karakol projesi

Avcılar'da bulunan Milli Egemenlik Parkı'nın çevresi bariyerlerle kapatıldı. Parkın karakol inşarı için kapatıldığını söyleyen HDP İstanbul Milletvekili ali Kenanoğlu, "Mevcut parklar dahi çocuk oyun parkı ve deprem toplanma alanı olarak yetersiz iken neden karakol inşaatı alanı olarak tercih edilmektedir?" diye sordu

Avcılar’da çocuk parkına karakol projesi

İstanbul Avcılar, Yeşilkent mahallesinde bulunan iki parktan biri olan Milli Egemenlik Parkı, kısa bir süre önce bariyerlerle çevrilerek kapatıldı. Parkın karakol inşaatı için kapatıldığını söyleyen HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, konuyu Meclis’e taşıdı.

Yeşilkent’in 72 bin 463 nüfusu ile Avcılar’ın nüfus bakımından en yoğun mahallesi olduğunu belirten Kenanoğlu, “Nüfusun bu denli kalabalık olduğu mahallede 2 adet park bulunmaktadır. Mahallenin girişindeki Kıvırcık Ali Parkı ve mahallenin ortasında bulunan Milli Egemenlik Parkı hem nefes almak hem de afet anında toplanmak için bile yeterli değildir” dedi.

Açıklamasında “Deprem riskinin en fazla olduğu ilçelerden birini göz önüne alırsak bu parklara inşaat yapmak yerine, parkların sayısını arttırmak ve parklarımızı afet anına hazır hale getirmek, asıl yapılması gereken hizmetlerdendir” ifadelerine yer veren Kenanoğlu, Yeşilkentliler Dayanışma Ağı’nın ve Yeşilkentliler’in Milli Egemenlik Parkı’nın park olarak kalmasını ve afet anına hazır hale getirilmesini talep ettiklerini iletti.

“Parklar neden karakol inşatı için tercih edilmektedir?”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun cevaplası istemiyle soru önergesi veren Kenanoğlu, önergesinde şu sorulara yer verdi:

  1. Avcılar Yeşilkent Mahallesinde bulunan parklar dahi çocuk oyun parkı ve deprem toplanma alanı olarak yetersiz iken neden karakol inşaatı alanı olarak tercih edilmektedir?
  2. Çocukların oyun parkına karakol inşaatı yapılmasına kim karar vermektedir? Karakol binası yapılacak başka alanlar yok mudur?
  3. Deprem toplanma alanına karakol inşaatı yapılması olası bir afet durumunda vatandaşların büyük sıkıntı çekmesine sebep olmayacak mıdır?
  4. Çocukların oyun parkına inşaat yapılması halinde çevrede çocuklar için yeni bir oyun alanı tahsis edilecek midir?
  5. Deprem toplanma alanına inşaat yapılması halinde çevrede deprem toplanma alanı için yeni bir alan tahsis edilecek midir?
  6. Mahallelilerin itirazlarına rağmen bu alanda karakol inşaatı yapılmasının gerekçeleri nelerdir?
  7. Mahallelilerin itirazları gözetilerek alınan bu karar tekrar gözden geçirilecek midir?

Sendika.Org