Ankara-Moskova gerilimi tırmanırken Suriye’de kritik Kürt-Rus askeri teması

QSD Genel Komutanı Mazlum Abdi, Suriye’deki Rus kuvvetlerinin komutanı Tümgeneral Aleksandr Çayko ile görüştüklerini belirterek “Koordinasyon düzeyinin ve ortak çalışmaların arttırılması konusunda anlaşmaya vardık” dedi

Ankara-Moskova gerilimi tırmanırken Suriye’de kritik Kürt-Rus askeri teması

YPG-YPJ öncülüğündeki Demokratik Suriye Güçleri’nin (QSD) Genel Komutanı Mazlum Abdi, Suriye’deki Rus kuvvetlerinin komutanı Tümgeneral Aleksandr Çayko ile görüştüğünü duyurdu.

Abdi, resmî Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “Türkiye’nin 23 Ekim anlaşmasını ihlali ve özellikle Kobanê’deki üç Kürt kadın aktiviste yönelik suikastı da dahil ortak konuları” görüştüklerini belirtti ve “Görüşmede koordinasyon düzeyinin ve ortak çalışmaların arttırılması konusunda anlaşmaya vardık. Gerginliği azaltma konusundaki çalışmalarından dolayı teşekkürlerimizi ilettik” ifadelerini kullandı.

Tümgeneral Aleksandr Çayko

Ne olmuştu?

23 Haziran’da TSK’ye ait silahlı insansız hava araçlarının, Kobanê’deki bir eve yönelik saldırısı sonucu Rojava’daki kadın örgütleri konfederasyonu Kongreya Star’ın Fırat Bölge Koordinasyonu üyesi Zehra Berkel ile Emine Veysi ve Mizgin Halil yaşamını yitirmişti.

TSK’DEN KOBANÊ’DE HAVA SALDIRISI: ÜÇ KADIN YAŞAMINI YİTİRDİ

Moskova ve Ankara arasında gerilim tırmanıyor

Bu görüşme, Moskova ile Ankara arasında Libya nedeniyle yarı-örtülü gerilimin yaşandığı bir dönemde gerçekleşti.

Türkiye destekli Trablus merkezli Ulusal Mutabakat Hükümeti, Sirte ve Cufra Hava Üssü’nü hedeflerken, Rusya da Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu kontrolündeki bu bölgeleri “kırmızı çizgi” olarak nitelendiriyor.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, 5 Temmuz’da Twitter üzerinden “Hedefteki Hava Üssü Cufra. Libya’da Cufra bölgesinde Hun ve Sukna kentlerinin kuzeydoğusunda yer alan Cufra Hava Üssü neden önemli?” paylaşımında bulunmuştu.

Libya’daki bu gerilime paralel olarak Suriye sahasındaki gerilim de tırmanıyor ve Rusya, bir sahadaki hamlelere diğer sahada yanıt vermekten geri durmuyor. Haziran ayında TSK destekli UMH güçlerinin operasyonları sonrası Rusya da İdlip’e yönelik hava saldırılarına yeniden başlamıştı.

5 Temmuz’da ise Türkiye’nin Libya’da kalıcı askeri üs kurmak istediği ve hava savunma sistemleri konuşlandırdığı Vatiyye Hava Üssü’ne “kimliği belirsiz” savaş uçakları tarafından saldırı düzenlenmişti.

LİBYA’DA TSK’NİN KONUŞLANMAYA BAŞLADIĞI VATİYYE HAVA ÜSSÜ “KİMLİĞİ BELİRSİZ” UÇAKLARCA VURULDU

6 Temmuz’da da “kimliği belirsiz” savaş uçaklarının Serekaniye kırsalında TSK destekli cihatçı grupları hedef aldığı bildirilmişti.

Taraflar arasındaki gerilimin yansımaları sadece sahayla sınırlı değil.

Moskova son günlerde Ayasofya’nın müzeden camiye dönüştürülmesine ilişkin de uyarılarda bulunuyor. Konuya ilişkin hem Kremlin hem de Rus Dışişleri’nden açıklamalar gelmişti.

Ankara’nın ise Rusya’nın ilhak ettiği Kırım’a ilişkin çıkışları dikkat çekiyor. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 3 Temmuz’da Ukraynalı mevkidaşıyla yaptığı görüşmede “Kırım’ın ilhakını tanımıyoruz” demiş, dün de sosyal medyadan “#EyGüzelKırım – Arslanbek Sultanbekov” paylaşımı yapmıştı.

3 Temmuz’da temaslarda bulunmak üzere Libya’ya giden Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın da BBC’ye verdiği bir röportajı, Rusya yapımı Mil Mi-24 tipi taarruz helikopteri ve MiG-25 uçağı önünde yapması dikkat çekmişti.

Sendika.Org