AKP-MHP’nin baro düzenlemesi komisyonda kabul edildi: Avukatların eylemleri sürecek

AKP ve MHP’nin “çoklu baro” düzenlemesini de içeren kanun teklifi TBMM Adalet Komisyonu’nda kabul edildi, teklif bu hafta TBMM Genel Kurulu’nda görüşülecek. Komisyon görüşmeleri boyunca Meclis önünde 4 gün oturma eylemi yapan baro başkanları illerde eylemlerine devam edecek, Genel Kurul görüşmeleri başlayınca yeniden Ankara’ya gelecek

AKP-MHP’nin baro düzenlemesi komisyonda kabul edildi: Avukatların eylemleri sürecek

AKP ve MHP Grup Başkanvekilleri ile iki partiden 182 milletvekilinin imza attığı “çoklu baro” düzenlemesini de içeren 28 maddelik kanun teklifinin Meclis Adalet Komisyonu’nda görüşmeleri tamamlandı.

2 Temmuz Perşembe günü saat 16.00’da başlayan komisyon, 6 Temmuz Pazartesi saat 03.15’te bitti. 5 gün 52 saat çalışan komisyonda 296 konuşma yapıldı. Türkiye Barolar Birliği (TBB) ve 80 il barosunun karşı olduğunu açıkladığı yasa teklifi CHP, İyi Parti ve HDP’nin karşı oylarına karşın virgül dahi değişmeden komisyondan geçti.

Teklifin “çoklu baro” düzenlemesini içeren maddesine göre; avukat sayısı 5 binden fazla olan illerde asgari 2 bin avukatın imzasıyla yeni bir baro kurulabilecek. Bu kapsamda, avukat sayısı dikkate alınarak Ankara, İstanbul ve İzmir’de birden fazla baro kurulabilecek. TBB, kuruluş işlemlerini yerine getirmek üzere Kurucular Kurulu’nu görevlendirecek. 4 kişilik Kurucular Kurulu, 2 bin avukatın imzasını alarak kuruluş işlemlerini 6 ayda tamamlayacak. Kurul, tarafından toplanacak genel kurulda, yeni baronun yönetim kadrosu seçilecek. Seçim sonucunun da TBB’ye bildirilmesi üzerine baro, tüzel kişilik kazanacak. Aynı ilde yeni bir baronun kurulması halinde barolar, tüzel kişilik kazanma tarihine göre o ilin adıyla numaralandırılacak. Mevcut barolar bir numaralı baro olacak.

CHP: “Teklifin geri çekilmesi için mücadele edeceğiz”

Duvar’dan Müzeyyen Yüce’ye konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, teklifin geri çekilmesine ilişkin mücadeleyi Genel Kurul’da sürdüreceklerini belirterek, “Teklife ilişkin görüşlerimizi Genel Kurul’da da güçlü bir şekilde paylaşacağız. Bu teklif, mutlaka geri çekilmeli. Eğer yasalaşırsa barolar hukuk devletini koruyamaz, savunamaz hale gelir. Kadın hakları, çocuk hakları, doğa hakları mücadelesi zarar görür. Barolar zayıflarsa vatandaşların hak ve özgürlükleri güvencesiz kalır” dedi.

“Hemen Anayasa Mahkemesi’ne başvuracağız”

CHP’li Erkek, teklifin yasalaşması durumunda Resmi Gazete’de yayımlanır yayımlanmaz yürürlüğü durdurma istemi ile Anayasa Mahkemesi’ne gideceklerini belirterek şunları söyledi:

Bir hukukçu olarak AYM’nin yürütmeyi durdurma kararı vereceğine inanıyorum. Çünkü bu hak ve özgürlükleri, baroları, yargının kurucu unsuru olan savunmayı AYM korumayacaksa kim koruyacak? Eğer yürürlüğü durdurma verilmezse, yasa yürürlüğe girip barolar bölünecek. Çünkü AYM kararları geriye yürümüyor. Barolar siyaset üstü kurumlardır. Bir ilde iki vali olmayacağına göre iki baro da olmaz. Mücadelemiz her alanda devam edecek.

Savunma eylemi kentlere yayılacak

Öte yandan komisyon görüşmelerinin tamamlanması ile oturma eylemlerini sonlandıran ve önümüzdeki günler için bir eylem planı hazırlayan baro başkanları, tüm kentlerdeki adliyelerde teklife karşı mücadelelerini sürdürme kararı aldı. Adliyelerde basın açıklaması, oturma eylemi, adalet zinciri gibi eylemler yapılması planlanıyor. Teklifin Genel Kurul’da görüşülmeye başlanmasıyla da yeniden Ankara’da bir araya gelecek baro başkanları oturma eyleminden, duran başkan eylemine kadar çok sayıda seçeneği tartışıyor.

İzmir Barosu Başkanı Özkan Yücel ise Twitter hesabından yaptığı paylaşımdaDava henüz bitmedi, son söz savunmanındır ve biz henüz son sözümüzü söylemedik. Kentlerimize dönüyoruz onurumuzu koruyarak; Sevgi ve dostlukla tazelenip daha güçlü mücadele etmek için…” ifadelerini kullandı.

“Yolumuzdan değil Ankara’dan dönüyoruz”

Yolumuzdan değil, Ankara’dan dönüyoruzdiyen Aydın Barosu Başkanı Gökhan Bozkurt, paylaştığı video mesajda şunları söyledi:

Dört gün dört gece onlarca baro başkanı Meclis önünde bir FETÖ projesi olan, baroları bölmek için tasarlanan tasarının görüşmelerine katılmak için burada bekledik. Alınmadık, bizi dinlemeden yazılı belgelere rağmen, taleplerimize rağmen 80 baro başkanının yazılı bildirimlerine rağmen sanki duymuyormuş gibi yaparak son derece antidemokratik bir şekilde hazırlan yine antidemokratik bir şekilde az önce Adalet Komisyonundan geçirdiler.

Buradan bütün halkımıza ve meslektaşlarımıza ifade ediyorum ki bütün baro başkanları benimle aynı görüşteler hiçbir şey bitmedi, hala Meclisin içinde milletvekilleri olduğuna inanmak istiyoruz, halkın iradesine saygı gösterdiklerini göreceğiz, hiçbir şey bitmedi her şey yeni başlıyor. Tıpkı Çarşamba günü Meclis Adalet Komisyonuna geldiği zaman söylediğimiz gibi vazgeçmeyeceğiz.

“Son sözü barolar söyleyecek”

Aksaray Baro Başkanı Erhan Toprak ise Twitter hesabından “Bu ülke ihale baronlarını, uyuşturucu baronlarını, arazi baronlarını görmüştü ama bu çoklu baro ile şimdi Hukuk Baronlarını da görecek. Ancak kimsenin endişesi olmasın; SON SÖZÜ BARONLAR DEĞİL BAROLAR SÖYLEYECEK!!! #Vazgeçmeyeceğiz” paylaşımı yaptı.

Sivas Barosu Başkanı Hacı Yılmaz Demir de Twitter hesabından yaptığı paylaşımdaSaat gece yarısı 4’ü geçti, bir şeyler yazmaya gerek yok artık. Bu foto da burada dursun. Cübbelerimiz bize ONUR, hediye ettiğimiz DÜĞME ve DİKİŞ SETİ de size DERT olsun @avcahitozkan, @turanbulent. 28 maddelik Avukatlık Kanunu değişiklik teklifi komisyondan geçti” ifadelerini kullandı.

Sendika.Org