YSK, mazbatayı AKP’ye vermişti: Bağlar Belediyesi bütçeyi 6 ayda sıfırladı, 90 milyon TL borçlandı

Diyarbakır Bağlar Belediyesi'nin AKP'li başkanı, belediyenin yıllık bütçesini ilk altı ayda sıfırladı. Beyoğlu bunun üzerine bir de 90 milyon lira borç yaptı

YSK, mazbatayı AKP’ye vermişti: Bağlar Belediyesi bütçeyi 6 ayda sıfırladı, 90 milyon TL borçlandı

31 Mart 2019 tarihinde yapılan yerel seçimlerde; Diyarbakır Bağlar Belediyesi’ni halkın yüzde 71’inin oyunu alarak kazanan HDP adayı Zeyyat Ceylan’a, “Kanun Hükmünde Kararname ile ihraç edilmesi” gerekçe gösterilerek mazbatası verilmedi.

Bunun üzerine Yüksek Seçim Kurulu, yüzde 26 oy alarak, ikinci sırada olan AKP adayı Hüseyin Beyoğlu’na mazbata verdi.

Belediye Başkanı Beyoğlu, belediyenin yıllık bütçesini ilk altı ayda sıfırladı. Beyoğlu bunun üzerine bir de 90 milyon lira borç yaptı.

Kayyum 31 Mart’tan bu yana hangi ihalelere girdi, hangi bankalardan borç aldı?

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan bu durumu Meclis gündemine taşıyarak, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. Önergede yer alan sorular ise şöyle:

  • 31 Mart seçimlerinden bugüne kadar, Diyarbakır Bağlar Belediyesi’nin açtığı ihaleler ve ihale bedelleri nelerdir? Bu ihalelerin verilme yöntemi nedir ve hangi usulle gerçekleşmiştir?
  • Diyarbakır Bağlar Belediyesi’nin 31 Mart seçimlerinden sonra yaptığı projeler nelerdir? Bu projelerin ne kadarı tamamlanmıştır ve her birinin maliyeti ne kadardır?
  • 31 Mart seçimlerinden sonra, Diyarbakır Bağlar Belediyesi’ne ait kaç taşınmaz (iş yeri, otopark, ev, mağaza) satışa çıkarılmıştır? Gerçekleşen satışlardan elde edilen gelir ne kadardır?
  • 31 Mart seçimlerinden sonra, Diyarbakır Bağlar Belediyesi, bankalardan veya diğer kurumlardan ne kadar kredi çekmiştir? Bu krediler hangi bankalardan ve ne kadar faizle alınmıştır? Söz konusu kredilerin geri ödeme planı nasıldır?
  • 31 Mart seçimlerinden sonra, Diyarbakır Bağlar Belediyesi’ne ait menkul ve gayrimenkuller üzerinde, bağış veya hibe adı altında herhangi bir işlem yapılmış mıdır? Şayet yapılmış ise; hangi kurum ve kuruluşlara ve hangi gerekçeyle yapılmıştır?

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur