TSK’den Mahmur, Şengal ve Kandil’e eşzamanlı hava saldırıları

TSK’ye bağlı savaş uçaklarının Mahmur, Şengal ve Kandil’e eşzamanlı yoğun hava saldırıları düzenlediği bildirildi

TSK’den Mahmur, Şengal ve Kandil’e eşzamanlı hava saldırıları

TSK’ye bağlı savaş uçakları, Irak Kürdistanı sınırları içerisinde bulunan Kandil, Şengal, Mahmur, Zap, Avaşin Basyan ve Hakurk’a gece yarısından itibaren yoğun hava saldırıları başlattı.

Milli Savunma Bakanlığı’nın (MSB) Twitter hesabından “Pençe-Kartal Operasyonu başladı” paylaşımında bulundu. Bakan Hulusi Akar ve TSK komuta kademesinin, operasyonu Hava Kuvvetleri Komutanlığı Harekât Merkezi’nden sevk ve idare ettiği bildirildi.

AA, yurt genelindeki muharip üslerden kalkan savaş uçaklarının yanı sıra, İHA’lar, havadan erken ihbar ve kontrol (HİK) ile tanker uçaklarını da operasyona katıldığını kaydetti.

MSB, sabah saatlerinde yaptığı paylaşımda ise PKK tarafından üs olarak kullanıldığını belirttiği Şengal, Karacak, Kandil, Zap, Avaşin Basyan ve Hakurk’taki hava operasyonunda “81 hedefin imha edildiğini” duyurdu.

“Şengal Dağı 20 defa bombalandı”

Barzani’nin yayın organı Rûdaw’ın Şengal muhabiri Tahsin Kasım, savaş uçaklarının Şengal Dağı’nı 20 defa bombaladığını belirterek “45 dakika süren bombardıman daha çok Çil Mêran bölgesinde yoğunlaştı. Edindiğimiz bilgilere göre bombardıman nedeniyle 3 Şengal Direniş Birlikleri (YBŞ) savaşçısı yaralandı” dedi.

Fırat Haber Ajansı (ANF) ise Şengal’e yönelik hava saldırılarında sivillerin yaralandığını kaydetti.

Kandil ve Mahmur’da can kaybı yok

ANF, Mahmur’daki hava saldırılarının 40 dakika sürdüğünü belirterek “Mahmur’da yaşam alanları hedef alındı ve kamp sakinleri konvoy halinde bombalanan alanlara gitmeye çalışırken de savaş uçakları konvoyun güzergâhını bombaladı” ifadelerini kullandı.

Bombardımanda can kaybının yaşanmadığı, sivillerin hayvanlar için otlak olarak kullandıkları arazide yangın çıktığı bildirildi.

Rûdaw muhabiri Bahtiyar Kadir ise Bradost ve Kandil’de PKK hedeflerinin bombalandığını belirterek, “Bradost bölgesi ki Hakurki burada, zaten sürekli TSK tarafından bombalanıyor. Dün akşam da Lelkan ve Şerkan bombalanmış. Savaş uçakları Kandil’de Direbî’yi bombaladı ki burası Werte’ye yakın. Edinilen bilgilere göre buralarda herhangi bir can kaybı yok. Yine uçaklar Sengeser kasabasına düşen Geliye Bedran bombalanmış. Edindiğimiz bilgilere göre herhangi bir can kaybı yok ama bombardıman bölgede yangına neden olmuş” ifadelerini kullandı.

YBŞ ve HPG’den açıklama

YBŞ Komutanlığı, hava saldırılarına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada “Saldırılarda altı noktamız hedef alındı. Bu saldırılarda herhangi bir kaybımız yok, 4 arkadaşımız yaralandı. Yaralı arkadaşlarımız için şifa diliyoruz” dedi.

PKK’nin silahlı kolu HPG ise “Sözü geçen alanlarda güçlerimizin herhangi bir hareketliliği ve aktivitesi bulunmamaktadır” dedi ve herhangi bir kayıplarının olmadığını açıkladı.

Sendika.Org