Taksim Dayanışması’ndan Gezi’nin yıldönümünde Mis Sokak’ta eylem

Yüzlerce yurttaş Taksim Dayanışması'nın çağrısıyla Gezi'nin yedinci yılında Beyoğlu Mis sokakta buluştu. Dayanışma adına açıklam yapan avukat Can Atalay, Gezi'de Ethem'i, Medeni'yi, Berkin'i, Ali İsmail'i, Hasan Ferit'i, Abdullah'ı, Ahmet'i ve Mehmet'i bizden ayıran karanlıkla George Floyd kardeşimizin nefesini kesen aynı karanlıktır"dedi

Taksim Dayanışması’ndan Gezi’nin yıldönümünde Mis Sokak’ta eylem

Gezi direnişinin yedinci yıldönümünde yüzlerce yurttaş Beyoğlu Mis Sokak’ta bir araya geldi. Taksim Dayanışması’nın çağrısıyla toplanan kalabalık “Hayat ancak Gezi’ye sığar” yazılı pankartın arkasında, ellerinde Gezi şehitlerinin resimlerinin olduğu dövizler taşıyarak yürüdü.

“Her yer Taksim, her yer direniş” sloganlarıyla yürüyen yurttaşlar Gezi şehitlerinin isimlerinin ardından “Yaşıyor” diye haykırdı. “Gezi şehitleri ölümsüzdür”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” ve “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz” gibi Gezi sloganlarının atıldığı yürüyüşün ardından İstiklal Caddesi girişinde Gezi’de ve özgürlük mücadelesinde yitirilen yurttaşların anısına saygı duruşunda bulunuldu.

Saygı duruşunun ardından, Taksim Dayanışması adına bir konuşma yapan avukat Can Atalay şunları kaydetti:

Taksim Dayanışması, Türkiye’de eşitliğin, özgürlüğün, adaletin sesini Taksim’e taşıma kararlılığından hiçbir şey kaybetmedi. Taksim’e varmadıkça basın açıklaması yapmıyoruz. İfade özgürlüğünün kullanılması önündeki engelleri ve tüm engelleyenleri bir kere daha kınıyoruz. Gezi 7 yaşında. Haklıydık, haklıyız, dayanışma yaşatır, dayanışma ile kazanacağız.

Gezi üzerindeki baskıdan kurtulmaya çalışan, eşitsizliğe karşı çıkan halkın derin bir nefesiydi. O nefesi gazla boğmak istediniz. Gezi’yi yargılamaya cüret ettinzi. Gezi’de hayatını kaybedenleri unutturabileceğinizi sandınız. Hukukçuları, siyasetçileri, akademisyenleri, gazetecileri, öğrencileri tutuklamaya çalışıyor, meslek örgütlerini susturmaya çalışıyor, doğal varlıklarımızı her gün tahrip ediyor, halkın iradesini kayyumlarla gasp etmeye çalışıyorsunuz.

Her seferinde yeniden uyarıyoruz. Haklıyız, biliyorsunuz. Topraktan, tarımdan, tohumdan elinizi çekin dedik. Gün geldi soğanın kilosu on liraya çıktı. Açlık yasak tanır mı? Haklıydık. Sonucunu yaşıyorsunuz.

COVID-19 salgını sebebiyle insanların dayanışmayı yükselttiğine de dikkat çeken Atalay sözlerine, “Bu dayanışma ruhu yedi sene önce milyonlar tarafından tecrübe edildi ve öğrenildi. Nitelikli ve kamusal sağlık hizmeti hakkına sahip çıktık. Hepimiz iyi değilsek hiçbirimiz iyi değiliz. Gezi’de Ethem’i, Medeni’yi, Berkin’i, Ali İsmail’i, Hasan Ferit’i, Abdullah’ı, Ahmet’i ve Mehmet’i bizden ayıran karanlıkla George Floyd kardeşimizin nefesini kesen aynı karanlıktır” diye devam etti.

Açıklamanın ardından kitle alkış ve sloganlarla dağıldı.

Taksim Dayanışması’ndan Gezi’nin yıldönümünde Mis Sokak’ta eylem #Gezi7yaşında

SENDİKA – www.sendika.org paylaştı: 1 Haziran 2020 Pazartesi

 

Sendika.Org