Suriyeli Kürtler: Sezar yaptırımlarından muafiyet için ABD’yle görüşüyoruz

Rojavalı yetkililer, Şam yönetimi kontrolündeki bölgelerle ticari ilişkilerin olduğunu ve Suriye lirasının kullanıldığını belirterek “Sezar Yasası” yaptırımlarından muaf tutulmaları konusunda ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonla görüşmelerin sürdüğünü açıkladı

Suriyeli Kürtler: Sezar yaptırımlarından muafiyet için ABD’yle görüşüyoruz

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetim Eş Başkan Yardımcısı Bedran Çiya Kurd, Suriye’ye yönelik yaptırımlarından muaf tutulmaları için ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonla görüşmelerin sürdüğünü açıkladı.

ABD’nin 17 Haziran’da yürürlüğe soktuğu “Sezar Yasası” ya da tam adıyla “Sezar Suriye Sivil Koruma Yasası” (Caesar Syria Civilian Protection Act), Suriye’ye yönelik bugüne kadarki en sert ekonomik yaptırımları öngörüyor.

Yasa kapsamında, yeniden inşa projelerinden askeri faaliyetlere, havacılıktan petrol ve doğalgaz üretim endüstrilerine Şam yönetimiyle iş yapacak yabancı kişilere yaptırım uygulama yetkisi veriliyor.

Bedran Çiya Kurd (Fotoğraf: Reuters)

“Özyönetim bölgelerinin muaf tutulacağını söylediler”

İngiliz haber ajansı Reuters’e konuşan Bedran Çiya Kurd, yerel tüccarlar aracılığıyla Şam yönetimi kontrolündeki bölgelerle ticari ilişkileri bulunduğuna ve ticarette Suriye lirasının kullanıldığına dikkat çekerek yaptırımların kendi bölgelerini de etkileyeceğini söyledi.

Yaptırımların Suriye iç pazarında fiyatların büyük ölçüde artmasına ve ticari faaliyetlerin zayıflamasına yol açacağını belirten Bedran Çiya Kurd, “Irak’a geçişler kapalı, yani bölge zaten ekonomik bir kuşatma yaşıyordu” dedi.

Bedran Çiya Kurd, “Bize özyönetim bölgelerinin Sezar yaptırımlarından muaf tutulacağını söylediler, ancak bu muafiyeti gerçekleştirmeye yönelik mekanizmalar ve araçlar uluslararası koalisyonla tartışılıyor” ifadelerini kullandı.

href=”/2020/06/bak-sen-su-bolucu-kurtlere-590486/

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur