Suriye’den Türkiye’ye hububat ithalatı: “İki aydır Tel Abyad’dan arpa çekiyoruz”

Koronavirüs salgını nedeniyle bir süre ara verildikten sonra, TSK ve cihatçıların kontrolündeki Tel Abyad’dan Türkiye’ye hububat ithal edilmeye devam ediliyor

Suriye’den Türkiye’ye hububat ithalatı: “İki aydır Tel Abyad’dan arpa çekiyoruz”

TSK ve cihatçı grupların “Barış Pınarı Harekâtı” kapsamında ele geçirdiği Suriye’nin Tel Abyad kentinden Türkiye’ye hububat ithaline yeniden başlandı. Sevkıyatlara, koronavirüs (COVID-19) salgını nedeniyle ara verilmişti.

İHA’nın haberine göre, Urfa’nın Akçakale ilçesinin karşısında yer alan Tel Abyad’dan alınan hububat, kamyonlarla Akçakale Gümrük Kapısı’ndan çıkış yaparak Toprak Mahsulleri Ofisi’ne ait depolara boşaltılıyor.

Yaklaşık iki aydır Tel Abyad’dan Türkiye tarafına arpa getirdiklerini dile getiren kamyon sürücüsü Salih Gündoğu, “Biz iki aydır Tel Abyad’dan arpa çekiyoruz. Suriye’den alıp Şanlıurfa’da yükümüzü boşaltıyoruz. Koronavirüs nedeniyle kısa bir süre ara vermiştik ama şimdi tekrara nakliyeye başladık. Sağ olsun devletimiz giriş ve çıkışlarda önlem alıyor. Önlem alındığı için virüs yönünden sıkıntı yok” diye konuştu.

Sendika.Org