Putin ve Macron Libya’yı görüştü: “Çabalarımızı birleştirmeliyiz”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron arasında yapılan görüşmede Libya başta olmak üzere birçok konuda ortak çalışma vurgusu yapıldı

Putin ve Macron Libya’yı görüştü: “Çabalarımızı birleştirmeliyiz”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, dün (26 Haziran) video konferans yoluyla bir görüşme gerçekleştirdi.

Rus haber ajansı Sputnik’in haberine göre, Kremlin basın servisinden yapılan açıklamada, iki liderin “stratejik istikrar” konusunu ele aldığı belirtilerek “Stratejik istikrar alanındaki durumun çeşitli yönleri analiz edildi. Mevcut silah kontrol mekanizmalarının korunması ve askeri alanda öngörülebilirliğin ve güvenin güçlendirilmesinin önemi vurgulandı. Dışişleri ve savunma bakanlarının katılımıyla ‘2+2’ formatında bu dosya üzerinde ortak çalışmaların yoğunlaştırılması konusunda anlaşmaya varıldı” denildi.

“Önerilerinizi tamamen destekleyeceğiz”

Amerikan haber ajansı Associated Press (AP) ise görüşmede Putin ve Macron’un birbirlerine ilk isimleriyle hitap ettiğini belirterek, Rus liderin “Olumlu sonuçlar elde etmek istiyorsak, çabalarımızı birleştirmeliyiz” dediğini aktardı ve ekledi:

Bu sorunların birçoğunda ortak çalışma düzenleme niyetinizi biliyorum. Önerilerinizi tamamen destekleyeceğiz.

Fransa Cumhurbaşkanlığı Sarayı Elysée ise görüşmeye ilişkin açıklamasında, Macron’un, Libya’daki “tehlikeli dış müdahale döngüsüne” son verilmesi gerektiğini, hızlı bir ateşkese ve siyasi diyaloğun yeniden canlandırılmasına ihtiyaç olduğunu belirttiğini kaydetti.

AP ayrıca, bir Fransız cumhurbaşkanlığı yetkilisinin, iki liderin görüşmenin çoğunu Libya’daki durumu tartışarak geçirdiğini, tarafların Libya’nın istikrara kavuşması ve kurumlarının yeniden birleştirilmesi konusundaki ortak ilgisini dile getirdiğini aktardı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur