Polis şiddetini protesto eden gençlik örgütlerine polis saldırdı

Son dönemde artan polis şiddetini protesto etmek için İstanbul Kadıköy'de bir araya gelen gençlik örgütlerine polis saldırdı. Eylemde çok sayıda kişi gözaltına alındı

Polis şiddetini protesto eden gençlik örgütlerine polis saldırdı

Fotoğraf: ETHA

İstanbul Kadıköy’de polis şiddetini protesto etmek isteyen gençlik örgütlerine polis engel oldu, çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.

ETHA’nın haberine göre, “Sizin normaliniz polis şiddeti” pankartı açarak sloganlarla yürüyüşe geçen gençlik örgütleri, Boğa Heykeli önünde polis tarafından engellendi. Bunun üzerine İskele Caddesi’ne geçen gençlik örgütlerine polis saldırdı.

HDP İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu, saldırıyı engellemek için polisle gençlerin arasına girdi. Polis, Piroğlu’nu kalkanlarla gençlerden ayırarak saldırıya devam etti. Saldırıda çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alınanların Rıhtım Karakolu’na götürüldükleri bildirildi.

“İktidar, zora dayanarak ayakta kalıyor”

Saldırının ardından Kadıköy’deki Eğitim Sen 2 Nolu Şube önünde buluşan gençlik örgütleri, burada basın açıklaması gerçekleştirdi.

Polis şiddetine karşı gerçekleştirmek istenilen eyleme polisin şiddetle karşılık verdiğini kaydeden gençlik örgütleri, Şili’den Amerika’ya dünyanın her yerinde yaşanan polis şiddetine karşı gençlik örgütleri olarak sessiz kalmayacaklarını kaydetti.

HDP İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu ise polis terörünün ne olduğunun bir kez daha yaşandığını söyledi. Piroğlu, “İktidar kendisi halka karşı sadece zora dayanarak ayakta kalıyor. Mahkemeleri halka karşı şiddete dönüştürdüler, polisi koruyorlar, katilleri koruyorlar, hırsızları koruyorlar” dedi.

Kitle adına açıklama yapan Mercan Doğan ise “Bizler, özgürlüğü ve yaşamı savunanlar olarak polis saldırılarını teşhir etmeye, bu saldırılara karşı birbirimizi savunmaya devam edeceğiz ve katillerden hesap soracağız. Bizler bu saldırılarla karşı karşıya olan ve bu saldırıların karşısında yılmayan gençlik örgütleri olarak örgütlenerek mücadelemizi büyüteceğiz” ifadelerini kullandı.

Eylem, sloganlarla son buldu.

Sendika.Org