Pandemi nedeniyle yapılamayan MGK toplantısı, 4 ay sonra Saray’da yapıldı

Normal koşullarda iki ayda bir düzenlenen ancak pandemi nedeniyle 4 aydır yapılamayan MGK toplantısı Saray'da yapıldı

Pandemi nedeniyle yapılamayan MGK toplantısı, 4 ay sonra Saray’da yapıldı

Milli Güvenlik Kurulu, 4 aylık aradan sonra bugün Erdoğan başkanlığında toplandı.Saray’da, koronavirüs salgını nedeniyle fiziki mesafe kurallarına göre ve maskeli gerçekleştirilen toplantı, yaklaşık 3 buçuk saat sürdü.

MGK toplantısının ardından tek sayfa ve 5 maddelik yazılı açıklama yapıldı.

Toplantının ardından yayınlanan MGK Bildirisi’nde şu ifadeler yer verildi:

Milli birlik ve beraberliğimiz ile bekamızı tehdit eden PKK/KCK-PYD/YPG, DEAŞ ve FETÖ başta olmak üzere tüm terör örgütlerine karşı yurt içinde ve yurt dışında başarıyla icra edilen operasyonlar hakkında Kurula bilgi sunulmuş, ülkemiz ve bölgemizde teröre karşı yürütülen mücadelenin kararlılıkla sürdürüleceği ifade edilmiştir.

Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunması ve bölgenin terör örgütlerinden temizlenerek Suriyelilerin ülkelerine gönüllü, onurlu ve güvenli olarak geri dönmesi doğrultusunda Türkiye’nin yürüttüğü çok boyutlu çalışmaları taviz vermeden sürdürme kararlılığı bir kez daha teyit edilmiş, uluslararası toplum bu yöndeki çabalarımıza destek olmaya çağrılmıştır.

Türkiye karşıtlığı ortak paydasında bir araya gelen bazı aktörlerin, ülkemizin Akdeniz’de meşru ve hukuki adımlarına yönelik menfi yaklaşımları değerlendirilmiş, ülkemizin karada, denizde ve havadaki hak, alaka ve menfaatlerinin korunmasına tavizsiz devam edileceği belirtilmiştir.

Sendika.Org