Ordu’nun Korgan ilçesindeki HES çalışması köylülerin itirazı üzerine durduruldu

Ordu ili Korgan İlçesinde Balamir HES için yapılmak istenen altyapı çalışmalarının izinsiz olduğunu iddia eden halk jandarma çağırdı, tutulan tutanakla çalışma durduruldu

Ordu’nun Korgan ilçesindeki HES çalışması köylülerin itirazı üzerine durduruldu

Korgan ilçesi Çiftlik Mahallelileri Balamir HES lehine imar değişikliği yapılmak istenmesine itiraz haklarını kullanmak için değerlendirme toplantısı gerçekleşirdi.

Ordu İli, Korgan İlçesinde kurulması planlanan “Balamir Hidroelektrik Enerji Santrali” amaçlı 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı değişikliği projesinin Ordu Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünde askıya çıkarılması nedeniyle bir araya gelen köylüler, itiraz dilekçesi vermeye karar verdi.

Ordu Çevre Derneği Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül, Yönetim Kurulu Üyesi ve Ekoloji Birliği Eş Sözcüsü Coşkun Özbucak, Osman Güvenalp ve Turgay Pekgöz’ün destek amaçlı katıldığı toplantıda Çiftlik Mahalle Muhtarı Gülefendi Atiklik, Çiftlik Belde iken belediye başkanlığı yapan Ali Kut ve Mustafa Talı ile mahalleliler katıldı. Kahvehanede yapılan değerlendirmede, Ordu Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne verilmek üzere dilekçe toplanmasına karar verildi.

“İmar değişikliğine izin vermeyelim”

Toplantıda HES süreci hakkında bilgi veren Ordu Çevre Derneği Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül, “Balamir HES için süreç devam ediyor. ÇED için eksikliklerini gidermeye çalışıyorlar. Bu nedenle de imar değişikliği istediler. İtiraz hakkınızı kullanacaksınız. Eğer itiraz kabul edilmezse dava açma aşaması başlayacak. Sizler HES istemiyorsanız bizler sizin yanınızdayız. Ülkenin enerjiye gereksinimi yok. Şu an TÜİK verilerin göre 91 bin MW kurulum gücümüz var ancak bunun yarısı üretilip tüketiliyor. Yani yeni enerji yatırımlarına gerek yok. Bu nedenle imar değişikliğine izin verilmemeli” dedi

“Şirket izinsiz çalışıyor”

Toplantı sırasında köylülerin şirketin dere kenarında yol yaptığını, şantiye kurduğunu söylemesi üzerine ORÇEV Başkanı Gönül çalışmanın yasadışı olduğunu, izinlerin tamamlanmadığını belirtti. Jandarma çağrılarak çalışmalara müdahale edildi.

Şirketin çalışanları jandarmaya ruhsatlarının olduğunu söyleseler de belge gösteremediler. ORÇEV Yönetim Kurulu Üyesi Coşkun Özbucak’ın jandarmaya, “Burada belge beklemeye gerek yok, zaten izinleri de yok. Gördüklerinizle ilgili tutanak tutun yeter. Ayrıca çalışma araçları buradan çıkarılmalı” deyince tutanak tutuldu, köylüler de tutanağı imzaladıktan sonra şirketin araçları ve işçiler alandan çıkarıldılar.

Yeniden yapılan değerlendirmede Osman Güvenalp avukatları aracılığıyla Savcılığa ve Kaymakamlığa suç duyuru yapılması gerektiğini söyledi. ORÇEV Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül de, “Süreç yeni başladı, şirketin yasadışı çalışmalarına izin verilmemeli. Dilekçeleri çoğaltıp bir an önce Ordu Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne ulaştırılmalı. Ayrıca jandarmanın tutanağı da iletilmeli” dedi.

Sendika.Org