Kayyum Yaman sonrası belediyede inceleme: Dosyalar kayıp, kamera kayıtları silinmiş

Merkeze çekilen Mardin Valisi Mustafa Yaman’ın aynı zamanda kayyum olarak görevlendirildiği Büyükşehir Belediyesi’nde müfettiş incelemesi başlatıldı. İncelemelerde çok sayıda belgenin kaybolduğu, kamera kayıtlarının ise silindiği bildirildi

Kayyum Yaman sonrası belediyede inceleme: Dosyalar kayıp, kamera kayıtları silinmiş

Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne 19 Ağustos 2019’da ikinci kez kayyum olarak atanan Mardin Valisi Mustafa Yaman, 10 Haziran günü yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile merkeze çekildi. Yaman’ın yerine Adana Valisi Mahmut Demirtaş görevlendirildi. Mustafa Yaman gibi Mardin Büyükşehir Belediyesi kayyum olarak atanması beklenen Vali Demirtaş, kente geldiği günden beri belediye ile ilgili tek bir işlem yapmadı.

Mezopotamya Ajansı’ndan Ahmet Kanbal’ın haberine göre, Yaman’ın kentten ayrılmasının hemen arkasından ise İçişleri Bakanlığı tarafından görevlendirilen 5 müfettiş belediyede incelemelere başladı. Demirtaş’ın devam eden incelemelerin tamamlanmasının ardından kayyum olarak görevlendirilmesi bekleniyor.

Bağış adı altında komisyon

Müfettişlerin yürütülen çalışmalara dair incelemek istedikleri birçok dosyanın kayıp olduğu ortaya çıkarken, özellikle yüksek meblağlı ihale dosyaları ile yapılan ödemelere ilişkin birçok kayda ulaşılamadığı bildirildi.

Kayyum Yaman döneminde desteklenip, oyuncuları belediyeye işçi olarak alınan Mardin Büyükşehir Başakspor oyuncularının iş çıkışları verilirken, kulübe yapılan para transferleri de incelemeye alındı. Müfettişlerce yapılan incelemelerde dağıtılan ihaleler karşılığında iş insanlarından Başakspor’a “bağış” adı altında komisyon alındığı tespit edildiği kaydedildi.

Kulüp üzerinden gerçekleştirilen para trafiğinin milyonlarca TL’yi bulduğun belirtilirken, oyuncularının maaşları bile belediyenin ödediği takımın belediyeye maliyetinin ise her ay yaklaşık bir milyon TL’yi bulduğu yönünde.

Kayıtlar silindi

Müfettiş incelemeleri, Yaman’ın yeğeni olarak bilinen Yunus Emre Akça’nın gayri resmi olarak yönetiminde yer aldığı belediye iştiraki olan Kent A.Ş’de de sürüyor. Kent A.Ş’de yapılan incelemelerde benzer şekilde çok sayıda belgenin kayıp olduğu tespit edilirken, müfettişlerin incelemek istedikleri kamera kayıtlarının da silindiği bildirildi.

Habere göre, silinen kamera kayıtları nedeniyle müfettişlerin Bilgi İşlem Daire Başkanlığı personeli ile gerçekleştirdiği görüşmede sinirler gerildi. Resmi olarak Derya Dağ Açıl’ın başkanlık ettiği Bilgi İşlem Dairesi’ne, Yaman’ın Amasya’dan geçici görevle getirttiği ve “manevi kızı” kabul ettiği Merve Erciyas’ın polis eşi Yasin Çatal başkanlık ediyordu.

Mevcut borca 200 milyon TL daha eklendi

Müfettişlerin incelemelerini sürdürdüğü belediyenin borcunun da arttığı tespit edildi. İçişleri Bakanlığı tarafından 2016 yılında belediyeye kayyum atanması ile birlikte 31 Mart 2019’a kadar Mardin Su ve Kanalizasyon İdaresi’nin (MARSU) borcu ile beraber belediyenin toplam borcu 1 milyar 26 milyon TL olmuştu. Belediyenin kayyum yönetiminde olduğu 10 aylık dönemde 470 milyon TL’nin üzerinde olan bütçesini tükettiği ve en az 200 milyon TL daha borç yaptığı yönünde bilgiler mevcut.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı