Kalın, Çavuşoğlu, Albayrak ve Fidan Libya’daydı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, MİT Başkanı Hakan Fidan ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Libya’nın başkenti Trablus’ta Ulusal Mutabakat Hükümeti Başbakanı Fayiz es-Serrac ile görüştü

Kalın, Çavuşoğlu, Albayrak ve Fidan Libya’daydı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, MİT Başkanı Hakan Fidan ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ile beraberindeki heyet, Libya’da resmi temaslarda bulundu.

Görüşme, Libya’daki Vatiyye Hava Üssü ve Misrata Deniz Üssü’nün Türkiye tarafından kullanılmasına ilişkin haberlerin gündemde olduğu bir dönemde gerçekleşti.

TSK destekli Trablus’a bağlı güçlerin, Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu karşısında ilerleme kaydetmesinin ardından Türkiye ve Rusya arasında yürütülen Libya konulu müzakereler de görüşmenin ana gündem maddeleri arasında yer aldı.

Trablus’ta havalimanında UMH Dı��işleri Bakanı Muhammed Tahir Siyala tarafından karşılanan Türk heyeti, Siyala’yla yapılan görüşmenin ardından Başbakan Fayiz es-Serrac ile görüştü.

“Türk- Rus müzakereleri Libya hükümetinin prensipleriyle örtüşüyor”

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, ziyarete ilişkin basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Libya Devlet Yüksek Konseyi Başkanı Halid el-Mişri, Tayyip Erdoğan ile Ankara’da yapılan görüşmedekine benzer şekilde “Libya devletinin ve kurumlarının inşası, kalkınma projeleri” konularının ziyarette ele alındığını söyledi. El-Mişri, “Hafter’in saldırılarına karşı koymaya devam edeceğimiz ve Libya hükümetinin ülkenin tamamında hakimiyetini kurması, vurguladığımız başlıktı” dedi.

El-Mişri, Türkiye ve Rusya arasında yürütülen Libya konulu müzakerelere dair bir soruyu şu sözlerle yanıtladı:

Türkiye ve Rusya arasındaki müzakereler, Libya hükümeti olarak kabul ettiğimiz prensiplerle örtüşüyor. Hala görüşmeler sürüyor, kapı kapanmış değil. Aynı şekilde, yaptığımız görüşmelerin, belki (Türkiye ve Rusya) aralarındaki görüşmelere de etkisi olur, biz prensiplerimizi açıkladık. Hangi aşamada, ne şekilde olursa olsun Halife Hafter’in Libya’nın geleceğinde bir yeri yok.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur