James Baldwin’in “Ben Senin Zencin Değilim” kitabı raflarda

Yazdıklarında ve yaşamında ırk ayrımcılığına karşı tutumu ve insan hakları savunuculuğuyla tanınan usta yazar James Baldwin’in kaleminden ABD’deki ırkçılığa karşı bir başkaldırı metni “Ben Senin Zencin Değilim”, Sevin Okyay’ın çevirisiyle Kırmızı Kedi tarafından yayımlandı

James Baldwin’in “Ben Senin Zencin Değilim” kitabı raflarda

Dünyada herhangi bir beyaz adam “bana ya özgürlük ya ölüm verin”,deyince bütün beyaz dünya alkışlıyor. Siyah bir adam tamamen, kelimesi kelimesine aynı şeyi söyleyince, suçlu olduğuna hükmediliyor ve suçlu muamelesi görüyor ve bu pis zenciden örnek oluşturmak için mümkün olan her şey yapılıyor ki bir daha onun gibisi çıkmasın.

Amerika’daki homofobi ve ırk ayrımcılığı kendisi için dayanılmaz boyuta gelince Paris’te yaşamak zorunda kalan James Baldwin, yıllar sonra köklerine Harlem’e dönünce bir kitap üzerinde çalışmaya başlar.

Henüz 40’ını göremeden ölen üç arkadaşına, Malcolm X, Medgar Evers ve Martin Luther King Jr.’a ilişkin bir metin olacaktır bu. “Doğal olarak” ABD’deki siyahlara karşı yürütülen ırkçılığın, politik ve sosyal ayrımcılığın tarihçesi gibi olacak Remember This House adlı romanını asla bitiremeyecektir Baldwin. Ancak ardında 30 sayfalık notlar bırakacaktır…

Yıllar sonra bu tereke üzerinde çalışan yönetmen Raoul Peck’in başka belge ve metinleri bir araya getirerek derlediği “Ben Senin Zencin Değilim”, Baldwin’in kendi hayatından anlar, tanıklıklar ve diğer tarihsel sahnelerle ABD’deki siyahlara yönelik ırkçılığa karşı “kült” bir başkaldırı metni!

Arka kapak

Amerika’da zencinin hikâyesi

Amerika’nın hikâyesidir.

Hoş bir hikâye değildir.

Malcolm X, Martin Luther King Jr. ve Medgar Evers. Amerika’daki siyahi mücadelenin üç sembol ismi. Üçü de 40 yaşını görmeden öldürüldüler… Birbirinden farklı yöntem ve üsluplarla Amerika’daki ırkçılığa karşı mücadele eden bu üç “siyah adam”ın ortak arkadaşıydı James Baldwin. Yazdığı eserler haricinde yaşantısında da ırkçılığa karşı savaşan, insan hakları savunucusu James Baldwin’in kaleminden ABD’deki “ırkçılığa” karşı bir başkaldırı metni Ben Senin Zencin Değilim.

Baldwin’in tamamlayamadığı Remember This House adlı romanına ait notlar, diğer belge ve tanıklıkları bir araya getirip derleyen Raoul Peck’in, aynı adla sinemaya da uyarladığı Ben Senin Zencin Değilim, Baldwin’in birçoğu kendi hayatından anlarla yıllardır değişmeyen Amerika’daki “zenci”nin hikâyesini anlatıyor.

Ben Senin Zencin Değilim/James Baldwin/ Derleyen: Raoul Peck/Çeviri: Sevin Okyay/144 sayfa/Kırmızı Kedi Yayınevi/ISBN: 978-605-298-651-6/20 TL

Sendika.Org