Irkçılık karşıtı gösteriler dünyaya yayılıyor: “Black Lives Matter”

ABD'li George Floyd'un polislerce katledilmesinin ardından başlayan "Black Lives Matter" protestoları tüm dünyada yayılmaya devam ediyor. Başta Avrupa ülkeleri olmak üzere birçok ülkede yüzbinler ırkçılık karşıtı protestolarda bir araya geldi

Irkçılık karşıtı gösteriler dünyaya yayılıyor: “Black Lives Matter”

ABD’nin Minnesota eyaletinin Minneapolis kentinde, polisin George Floyd isimli bir siyahı öldürmesinin ardından başlayan “Black Lives Matter” isyanı önce ABD eyaletlerine ardından dünyaya yayıldı. Irkçılık karşıtı gösterilerin merkezi olan ABD’de, başkent Washington’da Beyaz Saray’a giden bir caddeye boylu boyunca “Black Lives Matter” yazısı yazıldı.

Siyah öfke dünyaya yayılıyor

İngiltere, Avustralya, Fransa, Almanya, Japonya, Güney Kore ve Tayland’ın birçok kentinde yüzbinlerce insan ırkçılık karşıtı eylemlerde bir araya geldi.

Hafta içinde Londra’da devam eden protestolar dün de sürdü. Başkentte toplanan binler hem polis müdahalesini hem Floyd’un katledilmesini protesto etti. Başbakan Boris Johnson’ın konutunun önünde göstericiler polisle çatıştı.

Almanya’da da başta başkent Berlin olmak üzere Hamburg ve Münih de dahil olmak üzere birçok kentte binlerce kişi ırkçılık karşıtı protestolara katıldı. Özellikle Berlin’deki göstericilerin çoğunluğu siyah renkte giysi giydi. Berlin’deki mitinge yüzbini aşkın sayıda insan katıldı.

Hamburg’da düzenlenen gösterilerde polis göstericilere biber gazıyla saldırdı.

Fransa’da başkent Paris başta olmak üzere, Marsilya, Lyon, Nantes ve Lille gibi birçok büyük şehirde binlerce kişinin katılımıyla, ırkçılığın protesto edildiği gösteriler düzenlendi.

Lyon ve Lille’de polis müdahalesinin ardından göstericilerle polis arasında çatışma çıktı.

Avustralya’da da Sydney ve Brisbane başta olmak üzere birçok kentte meydanlarda ırkçılık karşıtı protestolar düzenlendi. Yaklaşık 10 bin kişinin katıldığı tahmin edilen gösterilerde halk, Amerika’daki ırkçılık karşıtı çağrılara destek vermekle birlikte, Avustralya’daki yerli halka ve azınlıklara yönelik ırkçılığı ve ayrımcılığı da protesto etti. Birçok Avustralyalı’nın gösterilere yerli kabilelerin bayraklarıyla geldiği gözlemlendi.

Sendika.Org, VOA