Çağlayan’da Savunma Mitingi: “Savunma susmadı, susmayacak”

AKP'nin "çoklu baro" yöntemiyle, baroları bölme girişimine tepki gösteren avukatlar, Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi önünde kitlesel miting düzenledi

Çağlayan’da Savunma Mitingi: “Savunma susmadı, susmayacak”

Saray-AKP iktidarının, “çoklu baro” teklifiyle baroların seçim sistemine yönelik müdahalesine karşı İstanbul Barosu’nun çağrısıyla avukatlar Savunma Mitingi’nde buluştu.

Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’nin karşısındaki alanda bir araya gelen binlerce avukat, savunmaya yönelik saldırıya karşı “Savunma susmadı, susmayacak” dedi.

ÇOKLU BARO DÜZENLEMESİ MECLİS’E SUNULDU

Miting öncesinde avukatlar, kitlesel katılıma rağmen sınırlı bir alanı bariyerlerle çeviren ve sürekli sosyal mesafe uyarısı yapan polise tepki gösterdi. Avukatların tepkisi üzerine polis, bariyerleri geri çekerek miting alanını genişletti. Buna rağmen çok sayıda avukat alana giremeyip adliye önünde bekledi.

“Bu bir FETÖ projesidir”

Mitingde avukatlar adına İstanbul Barosu Başkanı Av. Mehmet Durakoğlu bir konuşma gerçekleştirdi.

Av. Durakoğlu, miting alanında yaptığı açıklamada, “Siz siyaset yapıyorsunuz diyorlar. Siyaset yapmanın suç olduğu bir ülke söyler misiniz bana? Hukukçular siyaset konuşmasın istiyorlar, ölene kadar konuşacağız. Biz insan haklarına sahip çıkmak zorundayız. Hukukun üstünlüğünü gözetmek görevimiz. Buradan Ankara’ya söylüyorum. Susamaz barolar. Bunu bilmeli Ankara. Biz biat etmeyiz, eğilmeyiz” ifadelerini kullandı.

2010 referandumunda ‘Yapmayın, yargıyı FETÖ’ye teslim ediyorsunuz’ dedik. ‘FETÖ diyemezsiniz, Hocaefendi’ dediler” diyen Av. Durakoğlu, sözlerinin devamında “Bu da bir FETÖ projesidir! Yazın bunu bir kenara. Bu bir FETÖ projesidir. 2010 yılında referandum ile planlanan bir projedir” dedi.

“Hakkımızı sonuna kadar kullanacağız”

Bu ülkenin dirence ihtiyacı var. Avukatlara ihtiyacı var. Şiddet kullanmadan, provokasyonlara pabuç bırakmadan en iyi sergileyen avukatlara ihtiyacı var” diyen Av. Durakoğlu, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü:

TBMM’nin iradesine daima saygı göstereceğiz ama yasa yapma gücünü silah olarak kullanmaya kalkışanlara onun bir bumerang gibi geri döneceğini anlatacağız. Bunları hatırlatacağız onlara. Bu bizim demokratik hakkımız. Bu hakkımızı sonuna kadar kullanacağız. Bu teklifin evrensel hukuk formlarına, anayasaya aykırı olduğunu kanıtlayacağız çünkü bir avukatız.

Miting, Av. Durakoğlu’nun konuşmasının ardından sona erdi.

Sendika.Org