Antalya’da halk otobüsü şoförlerinin bir kısmı sigortasız çalıştırılıyor

Antalya Şehir İçi ve Şehir Dışı Toplu Taşıma ve Turizm Şoförleri Derneği Başkanı Elçin Güner, halk otobüsü şoförlerinin bir kısmının sigortasız çalıştırıldığını belirterek “Günlük 100 TL civarı bir ücretle 16 saati bulan çalışma saatleri şoför esnafını canından bezdirmektedir” dedi

Antalya’da halk otobüsü şoförlerinin bir kısmı sigortasız çalıştırılıyor

Antalya Şehir İçi ve Şehir Dışı Toplu Taşıma ve Turizm Şoförleri Derneği Başkanı Elçin Güner, salgın sonrası ulaşım emekçilerinin durumuna ilişkin açıklamalarda bulundu.

Aylarca işsiz kalarak mağdur duruma düşen emekçilerin yeni sorunlarla karşı karşıya olduğunu söyleyen Güner, otobüs sahiplerinin yarıya düşürdükleri ücretlerle şoförleri 16 saat çalıştırmaya devam ettiğini belirterek, “Günlük 100 TL civarı bir ücretle 16 saati bulan çalışma saatleri şoför esnafını canından bezdirmektedir” dedi.

“Sigortasız çalıştırılan şoförlerin delilleri karartılıyor”

Halk otobüsü şoförlerinin bir kısmının sigortasız çalıştırıldığını dile getiren Güner, “Bütün bunlar yetmezmiş gibi Pamfilya Turizm’e kayıtlı 50’den fazla araçta çalışan şoförlerin sigortası da yatırılmamaktadır. Şoförler, kendi kartları ile değil otobüs sahiplerinin kartı ile çalışmaya zorlanmakta dolayısıyla ileride sigorta primi talep etmeleri için gereken deliller karartılmaktadır. Yarı yarıya düşürülmüş ücretler yetmezmiş gibi bir de güvencesiz çalışma düzeni kurumsallaştırılmaya çalışılmaktadır” ifadelerini kullandı.

“Büyükşehir belediyesi denetim yapmalı”

Elçin Güner, Antalya Büyükşehir Belediyesi’ni denetim yapma çağrısında bulunarak şunları kaydetti:

Bu konuda Antalya Büyükşehir Belediyesini de sorumlu davranmaya ve otobüs sahiplerinin sigortasız şoför çalıştırma uygulamasına son verilmesi için denetim mekanizması oluşturmaya çağırıyoruz. Diğer kamu kurumlarında olduğu gibi, kendisinden hizmet satın alınan işverenden hizmetin görülmesi sürecinde çalıştırılan işçinin-şoförün sigortasının yatırıldığına dair belge getirilmesi ve sonrasında belediyeden her ay alacakları parayı alabilmeleri şartı getirilmelidir.

Güner,  “Ayrıca, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nı da sigortasız işçi çalıştıran bu işverenler hakkında gereğini yapmaya çağırıyoruz. Antalya halkına uyarımız da sigortasız, düşük ücretlerle, uzun çalışma saatleri çalıştırılan şoför arkadaşlarımızın sorunları sizin de sorununuzdur. Daha kaliteli bir hizmet ancak hakkını alan bir emekçi tarafından verilebilir” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Kaynak: Antalya Sokakları