Ankara’da Ethem Sarısülük anmasında gözaltına alınanların tamamı serbest

Ankara'da Ethem Sarısülük'ü anmak için toplanan ve polis saldırısı sonrası gözaltına alınan 21 kişi ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı

Ankara’da Ethem Sarısülük anmasında gözaltına alınanların tamamı serbest

Ankara’da Ethem Sarısülük’ü anmak isterken polis saldırısının ardından gözaltına alınanların tamamı karakol sorgusunun ardından serbest bırakıldı. Polis Güvenpark’te toplanmak isteyenlere “flama ve pankartları” bahane ederek saldırmış ve 21 kişiyi darp ederek gözaltına almıştı.

“Polis ‘al sana korona’ diyerek üzerimize tükürdü”

Ankara Halkevleri üyesi Gülçin Polat, Ethem Sarısülük anmasına saldıran polislerin, saldırıdan önce “Pandemi var çok yaklaşmayın” dediğini ancak hem gözaltı öncesinde hem de yaşanan arbedede eylemcilerin üzerine tükürdüğünü ifade etti.

Darp ederek gözaltına alan polisten garip soru: “Eyleme izin verilmiş olmasına rağmen..”

Polis “2911 sayılı toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanunu”na muhalefet ettiklerini iddia ettiği yurttaşlara şu soruları yöneltti:

Ankara Umumi Hıfzısıhha Kurulu’nun 16.0 tarih ve 2020/2 sayılı kararının 2. bendinde “Sivil toplum kuruluşlarının genel kurulları ile toplum kuruluşlarının eğitimleri dahil insanları toplu olarak bir araya getiren her türlü toplantı ve faaliyetlerin ertelenmesine rağmen bu eylemi hangi amaçla gerçekleştirdiniz?

Eylemden nasıl haberdar oldunuz? Eyleme kimlerle geldiniz? Sizinle birlikte yakalanan şahıslardan hangilerini tanıyorsunuz?

Eyleme izin verilmiş olmasına rağmen ve belirlenen alan içerisine vatandaş girişlerinin devam ettiği sırada emniyet mensuplarına saldırıda bulunmak suretiyle neden mukavemette bulundunuz?

Sendika.Org