“Amerika sizi istemiyorsa, Gana’ya gelin!”

Ganalı bir bakan Amerika’daki siyahilere açık davet yayımladı: "Evinize dönün, Gana’da bir yaşam kurun, istenmediğiniz bir yerde hayat boyu yaşamak zorunda değilsiniz"

“Amerika sizi istemiyorsa, Gana’ya gelin!”

ABD’de polis tarafından öldürülen siyahi vatandaş George Floyd için anma töreninde konuşan Gana Turizm, Sanat ve Kültür Bakanı Oteng-Gyasi, ABD’deki ırkçılığın “ölümcül bir pandemi” olduğunu söyledi. Bundan kaçış çözümü olarak da siyahi Amerikalıların Gana’ya gelebileceklerini anlattı.

Geçen yıl Gana’da “Geri Dönüş Yılı” adında bir hükümet programı başlatılmıştı. Bu program dahilinde Afrika’dan başka ülkelere göç etmiş olan halkların Gana’ya dönebileceği bildirilmişti. Bu program dahilinde binlerce siyahi kişi Gana’yı ziyaret etmişti.

Bu yıl başlatılan “Dönüşten de Öte” programı da aynı amaca yönelik. Oteng-Gyasi, Floyd’un öldürülmesiyle açığa çıkan yeni durumun Amerika’daki sistematik ırkçılığı bitirmesi umudunda olduğunu da söyleyerek, “Kollarımız açık, kardeşlerimizi bekliyoruz. Gana sizin evinizdir. Afrika sizin evinizdir. Hoş geldiniz evinize” dedi.

Sendika.Org